Przejdź do treści

Adrian Fisher – słynny twórca labiryntów

Adrian Fisher jest znany na całym świecie jako czołowy projektant labiryntów. Sam mówi, że uwielbia „tworzenie miejsc, w których łączy się architektura i magia”. Jest twórcą pierwszego na świecie labiryntu z kukurydzy, a jego firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii zaprojektowała ponad 600 labiryntów w 30 krajach na sześciu kontynentach. Polska także posiada labirynt jego projektu, stworzony w 2013 r. w Blizinach – zainteresowanych odsyłam tutaj.

Adrian Fisher znany jest również z tworzenia labiryntów nie tylko roślinnych – kukurydzianych i żywopłotowych – ale także lustrzanych, ze sznurka, strumieni wody czy nawet… laserowych. Sam, zapytany, które z nich lubi najbardziej, odpowiada:

W labiryncie uczestnik zabawy poddany jest przymusowi dokonywania ciągłych wyborów, ma wrażenie zagubienia. Towarzyszy mu również dreszczyk emocji, związany z odkrywaniem różnych niespodzianek oraz dążeniem do celu. To doświadczenie jest ponadczasowe. Dotyczy wszystkich moich labiryntów: żywopłotowych, z paneli, luster, kostki brukowej, kukurydzy czy strumieni wody. Ta forma sztuki ma swoje reguły, np. ułożenie dróg i barier tak, aby biegły równolegle lub jako koncentryczne pierścienie. Te ograniczenia to punkt wyjścia do ich ignorowania, kiedy wymaga tego projekt. Ostatnio wykonuję wiele labiryntów lustrzanych, które w połączeniu z najnowszymi technologiami, dają ekscytujące przedstawienia audio-wizualne.

Pełen wywiad z projektantem można znaleźć tutaj.

Prace Fishera są dowodem, że trzeba naprawdę wyjątkowego umysłu, prawdziwej wiedzy i pasji, aby stworzyć ogród, który zachwyci zwiedzających. Osoby zachęcone wizją posiadania własnego labiryntu mogą spróbować znaleźć w Polsce specjalistów od projektowania ogrodów, którzy będą potrafili zrealizować niewielki projekt, ogrodową atrakcję dla dzieci i dorosłych.