Przejdź do treści

Baterie czasowe a oszczędność wody

baterie prysznicowe czasowe

Wiele osób stara się dbać o środowisko i wprowadza zmiany w swoim życiu. Zaczyna segregować śmieci, stara się naprawiać rzeczy, a nie je zastępować nowymi, czy też przesiada się z samochodu na rower. Jednak wielu naukowców i ekspertów zwraca także uwagę na wodę. Jej zapasy są ograniczone, próby zmieniania wody nie nadającej się do spożycia w wodę pitną są na początkowym etapie.

Baterie do łazienki

baterie prysznicowe czasoweSzczególnie w krajach południowych dostęp do wody jest utrudniony, więc warto jest ją oszczędzać. Jak to zrobić? Na pewno warto brać prysznic zamiast kąpać się w wannie, ewentualnie zmniejszyć częstotliwość kąpieli, jeśli ktoś bardzo lubi wylegiwać się w pianie. Podczas mycia zębów można wyłączyć wodę czy nalać wodę do kubeczka. Nowoczesne domy maja też opcję odzyskiwania szarej (czyli brudnej) wody, którą można jednak ponownie wykorzystać np. woda z mycia rąk czy naczyń może być wykorzystana w toalecie do spłukiwania. Zamontowanie takiego systemu jest jednak kosztowne i powinno się odbyć na etapie budowy i wykończenia domu. Czy można jednak coś zamontować co pozwoli na oszczędność wody, a nie będzie kosztowne ani trudne w montażu?

baterie prysznicowe czasoweDobrym rozwiązaniem są na przykład praktyczne baterie prysznicowe czasowe, są także opcje do umywalek. Jak to działa? Woda będzie płynąć z kranu czy deszczownicy tylko przez określony czas. Zwykle baterie uruchamiane są fotokomórką, czyli trzeba podstawić ręce pod kran, a woda sama zacznie lecieć. Baterie można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to ta, w której woda leci przez z góry określony czas np. dziesięć sekund, po czym przestaje. By znowu zaczęła lecieć znowu trzeba podstawić ręce pod kran. Są także baterie, które działają tak długo jak ktoś się myje – fotokomórka rejestruje ruch i tak długo woda leci jak ktoś bierze kąpiel. To dobra opcja pod prysznicem, bo nie trzeba co chwila uruchamiać baterii prysznicowej. Obie z tych wersji pozwalają na dużą oszczędność wody. Nie trzeba pamiętać o zakręceniu kurków, a cieknący kran nie będzie generował wyższych rachunków za wodę. Woda leci tylko tak długo, jak ktoś korzystać z umywalki lub prysznica. Gdzie takie rozwiązania są najpopularniejsze?

Na pewno w miejscach użyteczności publicznej, takich jak baseny, siłownie, czasem też hotele. Przez takie obiekty przewija się masa ludzi każdego dnia, zużywa się mnóstwo wody, więc warto jest choć trochę zminimalizować straty i zużycie wody. Takie baterie można też Montować w domu np. gdy są małe dzieci, które często zapominają o zakręcaniu kurków i woda płynęłaby przez długi czas.