Przejdź do treści

Bezpieczne i lekkie hale namiotowe

Rozbudowa działalności firmy, nie musi wiązać się z bardzo kosztownymi inwestycjami. Jeżeli posiadamy działkę budowlaną i myślimy o rozbudowie naszego zakładu produkcyjnego, pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy, to budowa ciężkich, gabarytowych hal stalowych. Oczywiście wiąże się to z ogromnymi kosztami, kredytem na lata, stosem dokumentów i wieloma godzinami spędzonymi na budowie.

Hale dobrze zbudowane

hale namiotoweNa szczęście istnieją doskonałe alternatywy, które pozwalają na stworzenie trwałej i bezpiecznej przestrzeni magazynowej. Od pewnego czasu wielu producentów oferuje nam hale namiotowe. Ich budowa jest z pozoru bardzo podobna do klasycznych budynków tego typu, ponieważ cały system stanowi stelaż oraz okładzina ścian i dachu. Nośna konstrukcja jest wykonana najczęściej ze stalowych kształtowników walcowanych na zimno lub na gorąco. W przypadku niedużych rozpiętości mogą to być pojedyncze teowniki, dwuteowniki lub ceowniki. Kiedy obciążenia i rozstaw słupów jest większy, słupy oraz nośne dźwigary dachowe muszą być troszkę bardziej skomplikowane i rozbudowane. Co sprawia więc, że koszty takiej inwestycji są znacznie mniejsze? Przede wszystkim użyte materiały oraz lekkość konstrukcji. Cały szkielet stalowy nie musi być bowiem tak bardzo trwały i ciężki, jak w przypadku standardowych, powstających na stałe rozwiązań.

hale namiotoweNie jest to konieczne, ponieważ okładzina ścian i dachu jest znacznie lżejsza. Wykonuje się ją najczęściej z bardzo trwałego, grubego tworzywa PCV. Polichlorek winylu z odpowiednimi dodatkami i domieszkami, czasami wzmacniany włóknem szklanym, posiada niezwykle wysoką wytrzymałość. Jest to bardzo duży atut tego rozwiązania, ponieważ przegrody nie ulegną łatwemu uszkodzeniu. Pomimo, że konstrukcja należy do lekkich, stalowe elementy są w odpowiedni sposób zabezpieczone przed korozją. Dzięki temu nie musimy obawiać się o to, że zastosowane do budowy kształtowniki stalowe zaczną korodować pod wpływem wilgoci czy innych zanieczyszczeń. Dodatkowo bezpieczne hale namiotowe można swobodnie wyposażać w bramy stalowe, świetliki dachowe, czy wykonywać na nich obróbki blacharskie. Hale namiotowe doskonale sprawdzają się jako magazyny, osłonięte wybiegi dla zwierząt, czy pawilony handlowe.

Nawet, jeżeli wystąpi konieczność ich demontażu, nie jest to bardzo problematyczny proces, dlatego można to zrobić szybko i sprawnie. Producenci tego typu rozwiązań wykonują oczywiście ich szczegółową dokumentację techniczną, dlatego będziemy mogli zobaczyć przed montażem, jak będzie prezentował się gotowy obiekt.