Przejdź do treści

Bezpieczne użytkowanie agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze z silnikiem Diesla

Wiele firm i zakładów zazwyczaj zabezpiecza się przed możliwą awarią sieci energetycznej poprzez agregaty, które stanowią niezależne źródło zasilania. Przed rozpoczęciem użytkowania agregatów prądotwórczych, należy pamiętać o kilku kwestiach związanych z bezpieczeństwem.

Agregaty Diesla jedno i trójfazowe

Agregaty prądotwórcze z silnikiem DieslaPrzede wszystkim urządzenie, znajdując się poza budynkiem, powinno być zabezpieczone przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych – musimy osłonić agregat przed padającym deszczem lub śniegiem. Miejsce, w którym stoi urządzenie, musi być także chronione przed dziećmi i zwierzętami – to dlatego, że silnik urządzenia podczas pracy nagrzewa się i może być gorący nawet przez godzinę po zakończeniu działania. Pamiętajmy też o tym, że odpowiedni przepływ oleju i paliwa w silniku możliwy jest tylko wówczas, kiedy agregat znajdzie się na stabilnej, poziomej powierzchni – zadbajmy więc o jego właściwe umieszczenie. Z racji tego, że zarówno olej, jak i paliwo, charakteryzują się właściwościami łatwopalnymi, agregat nie może być stosowany w strefie zagrożonej wybuchem. W ofertach producentów znajdują się jedno- i trójfazowe prądotwórcze agregaty z silnikiem Diesla. Urządzenia takie bardzo często wyposażane są w dodatkowe funkcje – na przykład wykrywania zaniku napięcia w sieci elektrycznej oraz automatycznego rozruchu.

Agregaty prądotwórcze z silnikiem DieslaZastanawiając się nad wyborem agregatu, pamiętajmy, że jego dobór powinien zależeć od wymaganej mocy – z tego względu przed zakupem należy dokładnie określić rodzaje odbiorników elektrycznych, uwzględniając przy tym to, czy są one jedno- czy trójfazowe. Konieczne jest też określenie ich mocy – wybrany agregat powinien posiadać moc, która przewyższa sumę mocy odbiorników. Należy pamiętać, aby przeprowadzać regularną konserwację urządzenia – jego stan powinien być sprawdzany chociaż raz na dwa tygodnie. Za każdym razem, po skończonej pracy, należy oczyścić agregat z zanieczyszczeń, a także przeprowadzić kontrolę jego stanu – m.in. czy nie ma żadnego wycieku paliwa lub oleju. W przypadku agregatu wyposażonego w akumulator, trzeba pamiętać o smarowaniu końcówek akumulatora wazeliną techniczną lub smarem. Podstawą jest też regularna wymiana oleju w silniku – pierwsza konieczna jest już po pięciu godzinach pracy, następne zaś – przynajmniej raz na pół roku.

Prace serwisowe opierają się na sprawdzeniu poziomu oleju i jego wymianie (jeśli to konieczne), a także sprawdzeniu filtrów powietrza, świec, zaworów oraz przewodów paliwowych. Filtry powietrza należy wyczyścić i w razie konieczności wymienić. Wymianie mogą podlegać także pozostałe części.