Przejdź do treści

Blaty kuchenne ? jasne czy ciemne?

blaty kuchenne

Wybierając blaty do kuchni powinniśmy się kierować nie tylko ich właściwościami technicznymi, ale i estetyką. Wiadomo, blat musi być odporny na zarysowania, uderzenia, nie odbarwiać się ani nie odkształcać pod wpływem ciepła oraz wody.

Blaty kuchenne a czystość

blaty kuchenne Ma on kontakt z jedzeniem i wieloma substancjami chemicznymi, takimi jak płyn do naczyń czy środki czyszczące baterie kuchenne. Jednak to także część kuchni, która powinna być dobrze wykonana i prezentować się znakomicie. Do wyboru mamy różne opcje, takie jak ciemne i jasne blaty kuchenne z Krakowa, jak również te wykończone na matowo lub błyszcząco. Pod względem wyglądu kuchni można je dopasować na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Niektórzy chcą mieć kuchnię utrzymaną w jednym kolorze lub w zbliżonych. Wtedy blaty będą w takim samym kolorze jak szafki kuchenne, jak również ściany i podłogi. Taka kuchnia będzie albo bardzo jasna, rozświetlona, albo bardzo ciemna. Można także postawić na kontrast. Wtedy blaty będą jasne do ciemnych mebli i odwrotnie. Często się także dopasowuje je do barwy podłogi. Taka kuchnia jest bardziej nowoczesna i ciekawsza pod względem estetycznym. Zarówno jasne, jak i ciemne blaty mają swoje wady i zalety. Na tych jasnych bardziej widać wszystkie zabrudzenia z jedzenia i napojów.

blaty kuchenne Zatem jeśli ktoś dużo gotuje czy też ma małe dzieci, które bałaganią to takie blaty są średnim rozwiązaniem. Natomiast na blatach ciemnych bardziej widać kurz i pyłki, szczególnie pod słońce. Trzeba je wtedy codziennie przecierać, żeby blat prezentował się dobrze. Ma tutaj także znaczenie struktura blatu, jak i jego wykończenie. Błyszczące blaty może wyglądają bardziej estetycznie, stale są ,,jak nowe?, jednak na nich bardziej widać zabrudzenia, niż na blatach matowych. Warto także rozważyć blaty jednobarwne, jednolite, jak i te o wyglądzie kamienia, kamyczków, przypominające naturalne minerały. Na takich blatach również mniej będzie widać zabrudzenia, a na jednolitej strukturze zawsze każdy brud będzie się bardzo odznaczał. Należy takie blaty częściej czyścić, żeby wyglądały dobrze, co jest niekorzystne i zajmuje nam niepotrzebnie czas. Podsumowując, estetyka blatów kuchennych ma duże znaczenie dla wystroju pomieszczenia, ale ma także wpływ na częstotliwość sprzątania i widoczność plam i pyłków.

Na jasnych blatach bardziej widać zabrudzenia z jedzenia, a na ciemnych te z kurzu. Blaty matowe są korzystniejszym wyborem, niż te błyszczące, tak samo jak lepiej jest wybrać te o strukturze niejednolitej, niż całkiem gładkie.