Przejdź do treści

Czy podkład pod wykładzinę jest konieczny?

podkład pod wykładziny podłogowe

Wykładziny to częste elementy wykończeniowe w naszych domach. Nawet jeśli na podłodze znajdują się panele, wielu z nas decyduje się ocieplić wnętrze, kładąc na posadzce dywan. Dziś ich oferta jest niezwykle bogata. Dostępne są w wielu różnych wzorach i formach. By jednak się nie rolowały i jak najdłużej spełniały swoją funkcję przy jednoczesnym zachowaniu ładnego wyglądu jej położenie powinien poprzedzać montaż właściwego podkładu podłogowego.

Podkład pod wykładziny jest praktyczny

podkład pod wykładziny podłogoweW ostatnim czasie wykładziny ponownie wracają do łask. Popularne są zarówno te dywanowe, jak i elastyczne. Mają wiele zalet: łatwo je utrzymać w czystości, są delikatne i tłumią dźwięki wydawane w czasie chodzenia, jak również stanowią element dekoracyjny pomieszczenia. Dostępne są ponadto w różnych przedziałach cenowych, więc łatwo wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Ale jej zakup to nie wszystko. Bardzo istotne jest też jej właściwe rozłożenie. W teorii można ją kłaść bezpośrednio na dobrze wykonanych i zagruntowanych wylewkach betonowych. Powierzchnia taka musi być dobrze wyczyszczona i sucha. W praktyce jednak zaleca się kupić podkład pod wykładziny podłogowe. Zapewni on odpowiednią przyczepność tkaniny do podłoża, przez co nie będzie się ona zginać i wybrzuszać. Wygląda to nie tylko mało estetycznie, ale też jest niebezpieczne (łatwo się o to potknąć). Podkład ponadto sprawia, że dywan jest bardziej miękki i elastyczny.

podkład pod wykładziny podłogoweWydłuża też jego żywotność, dzięki wysokiej absorpcji energii wytwarzanej przy chodzeniu, jak również wycisza pomieszczenie. W sklepach dostępny jest m.in. podkład piankowy. Wykonany został z pianki poliuretanowej wtórnie wiązanej. Można go stosować na ogrzewanie podłogowe (elektryczne lub wodne), a sam materiał bardzo łatwo jest dopasować i prawidłowo rozłożyć. Podkład pod wykładziny podłogowe stosuje się też pod panele i deski podłogowe. Bardzo łatwo się go montuje, bo wystarczy przykleić do posadzki jedną stronę taśmą dwustronną. Bez problemu też można przyciąć materiał, by dostosować go do wymiarów i kształtu pomieszczenia. Wykładzina to nie relikt z okresy PRL-u, a jeden z chętniej wybieranych elementów dekoracyjnych w naszych domach. Jest często stosowana w pokojach dzieci ze względu na to, że najmłodsi dużo czasu spędzają bawiąc się na podłodze.

Potrzebują więc siedzieć na powierzchni czystej, miękkiej, ale i zapewniającej ciepło. By jednak tak się stało, sam dywan nie wystarczy. Potrzebne jest zastosowanie podkładu pod wykładziny podłogowe, który nie tylko podniesie komfort ich użytkowania, ale też pełnić będzie funkcje izolacyjne.