Przejdź do treści

Czy stelaże pod wanienki są pomocne?

Na liście wyprawkowej dla noworodka wiele jest rzeczy niezbędnych, jak i tych, bez których w teorii można się obejść. Są to tak zwane gadżety, które pojawiły się na rynku kilka lub kilkanaście lat temu, niemniej od samego początku ułatwiają życie młodym rodzicom. Jest wśród nich podstawka pod wanienkę.

Podstawy są praktyczne

podstawy pod wanienkiPrzekonujemy, dlaczego mimo wszystko warto w nią zainwestować. Wanienka dla dziecka to niezbędny element wyprawki dla noworodka. Kupuje się ją jeszcze przed narodzinami dziecka. Może być najprostsza, bez zbędnych dodatków, i zapłacimy za nią wówczas kilkanaście złotych, lub z dodatkowymi akcesoriami, na przykład dozownikami do mydła i szamponu (koszt takiego modelu to nawet ponad sto złotych). Do większości z nich polecane są podstawy pod wanienki. Są bardzo praktyczne i funkcjonalne. Po złożeniu nie zajmują zbyt wiele miejsca, co stanowi ich ogromną zaletę. To co jednak najważniejsze, to fakt, że bardzo ułatwiają kąpiel noworodka. Pozwalają na ustawienie wanienki na odpowiedniej wysokości, co dla rodzica jest niezwykle wygodne. W ten sposób może on trzymać dziecko w ramionach pewniej i bardziej zdecydowanie. Bliższy jest też kontakt z dzieckiem.

podstawy pod wanienkiDzieci bowiem różnie reagują na wodę. Jedne bardzo się cieszą i spoglądają dookoła z zaciekawieniem, inne – bardzo się boją i głośno manifestują swoje niezadowolenie poprzez krzyk i płacz. W każdej jednak sytuacji maluszek musi czuć, że rodzic jest przy nim i się nie boi. Dzieci bowiem, i to od pierwszych dni życia, doskonale wyczuwają emocje dorosłych. Podstawy pod wanienki ponadto produkowane są w różnicowany sposób. Mogą być wyższe lub niższe, co jednak najważniejsze – wszystkie muszą być stabilne. To ich najważniejsza cecha. Wanienka musi bowiem być odpowiednio zabezpieczona przed ześlizgnięciem się. Niektóre z nich posiadają specjalne półki, na których można ustawić kosmetyki dla dziecka – hipoalergiczny żel go mycia ciała oraz szampon. Stelaż warto ustawić w pobliżu przewiaka, by tuż po kąpieli można było wykonać niezbędne czynności pielęgnacyjnych. Nie ma wówczas potrzeby przenoszenia dziecka z pomieszczenia do pomieszczenia. Wanienka jest podstawowym elementem dziecięcej wyprawki.

Dziecko kąpane jest w niej codziennie przez co najmniej pół roku. Ważne jest zatem, by była ona odpowiednio dopasowana do potrzeb niemowlęcia. Z kolei podstawy pod wanienki są dużym ułatwieniem dla rodziców, którzy mogą swobodnie trzymać na rękach dziecko. Dobrym pomysłem jest też zakup podstawki do kąpania noworodka, która zapewnia noworodkowi bezpieczeństwo.