Przejdź do treści

Czy warto inwestować w sufity napinane?

  • przez

Świetną alternatywą dla tradycyjnych sufitów podwieszanych są sufity napinane, dzięki którym można ukryć nierówności, nieestetyczny wygląd sufitu, czy też zamaskować różnego rodzaju instalacje. Sufity napinane są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ można je przecierać szmatką. Dzięki temu, że są antyelektrostatyczne, nie przyciągają drobin kurzu i pyłu. W związku z tym są bardzo często stosowane w fabrykach czy lakierniach, by drobinki nie opadały na świeżo pomalowane pojazdy. Ten rodzaj sufitu jest szczególnie polecany w wilgotnych pomieszczeniach, ponieważ zastosowany materiał jest odporny na wilgoć, wystarczy tylko pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Sufit napinany – co to takiego?

Tego rodzaju sufity wykonane są z elastycznego materiału, jakim jest zazwyczaj termokurczliwa folia PCV, która jest odporna na działanie promieni UV, nie odbarwia się oraz nie przyciąga drobin kurzu, ponieważ jest antyelektrostatyczna. Sufit napinany świetnie utrzymuje temperaturę z otoczenia, jest niepalny i nie wydziela toksycznych substancji. Montowany jest na specjalnej konstrukcji, która mocowana jest pod sufitem. Uprzednio folia zostaje podgrzana, aby ułatwić jej montaż. Na powierzchni folii możliwe jest wydrukowanie dowolnego wzoru, zatem stawia to przed klientami niekończące się możliwości aranżacji wnętrza. Dla osób wolących klasyczne rozwiązania sufit może być matowy, błyszczący lub dawać efekt lustra, podwyższając optycznie pomieszczenie.

Z racji swej niesamowitej lekkości, sufity napinane montowane są w bardzo starym budownictwie, gdzie zastosowanie sufitu podwieszanego jest niemożliwe, gdyż mógłby za bardzo obciążyć konstrukcję. Sufit napinany jest o wiele trwalszy i bardziej wytrzymały na pracę konstrukcji budynku – nie pęka, nie ulega odkształceniom. Ponadto tego rodzaju sufit potrafi skraplać parę wodną i nie tworzą się na jego powierzchni grzyby czy pleśń, zatem z powodzeniem może być stosowane nawet w najbardziej wilgotnych pomieszczeniach. Dla zachowania czystości możliwe jest przecieranie takiego sufitu, aby cały czas wyglądał świeżo. Bardzo praktycznym rozwiązaniem w sufitach napinanych jest to, że mogą być one wielokrotnie montowane, tzn. podczas remontu można zdemontować sufit, a po jego zakończeniu ponownie zainstalować. W przypadku płyt kartonowo-gispowych jest to niemożliwe.

Co prawda sufit napinany jest droższą opcją, jednak daje niesamowite możliwości wizualne. Można stworzyć np. efekt przestrzeni kosmicznej

, a całość obrazu dopełnić odpowiednim klimatycznym oświetleniem – z płytami kartonowo-gipisowymi byłoby niemożliwe osiągnięcie takiego spektakularnego efektu. Każdy sufit napinany wykonywany jest na indywidualne zamówienie, dopasowuje się go do danego pomieszczenia, tak by idealnie do niego pasował. Bierze się pod uwagę krzywizny pomieszczenia oraz rodzaj starego sufitu. Dzięki temu inwestor ma gwarancję produktu „szytego na miarę”.