Przejdź do treści

Dach z hydroizolacją EPDM

hydroizolacja epdm

Dachy płaskie muszą być odpowiednio zaizolowane, aby chroniły konstrukcję budynku przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Podstawowym rodzajem warstwy ochronnej jest zawsze hydroizolacja. Dobrze, gdy wykonana jest z membrany gumowej EPDM, ponieważ charakteryzuje się ona bardzo dobrymi właściwościami, których mogą pozazdrościć inne materiały. Ten rodzaj izolacji znany jest już od niemal sześćdziesięciu lat.

Zalety hydroizolacji z EPDM

hydroizolacja epdmI od tego czasu nic nie traci na swojej popularności, ponieważ posiada zalety, których nie sposób podważyć. Hydroizolacja EPDM jest przede wszystkim trwała, prosta w montażu oraz jej późniejsza konserwacja jest niezwykle łatwa. Zaletą jest także lekkość tej hydroizolacji, ponieważ nie wpływa ona na obciążenie budynku. Według specjalistów, jeden metr kwadratowy membrany wykonanej z materiału EPDM nie waży więcej niż 1,40 kg, podczas gdy grubość folii wynosi około 1,15 mm. Równocześnie jednak z tą lekkością mowa jest o wysokim poziomie odporności na przebicie oraz ścieranie. Hydroizolacje EPDM są też odporne na zmienne temperatury, doskonale spełniają swoją rolę zarówno w przypadku -45 st. C, jak i +130 st. C. W każdych warunkach zachowują odpowiednią elastyczność. Oczywiście są wodoszczelne, dlatego stosuje się je do wykonania zabezpieczeń przeciwwodnych dachów, ale są także odporne na promieniowanie UV, dlatego nawet mimo upływu lat na dachu nie tracą one swoich bardzo dobrych właściwości.

hydroizolacja epdmNie ma mowy o starzeniu się takiej membrany EPDM – upływ czasu nie działa na nią negatywnie. To dlatego jest tak często wybierana do wykonania hydroizolacji dachu płaskiego. Jej montaż jest naprawdę prosty, chociaż można stosować jego różne metody – to montaż balastowy, klejony w pełni, mechaniczny oraz montaż z listwą na szwie. Wybór zależy od naszych indywidualnych preferencji. W każdym wypadku nie zabiera on zbyt wiele czasu. Nie trzeba też przejmować się naciąganiem membrany, ponieważ producenci polecają układać ją luźno, pamiętając jedynie o zachowaniu zakładek, które na krawędziach powinny wynosić minimum 10 cm.

Ilość zalet, jakie ma hydroizolacja EPDM, sprawia, iż według wielu osób jest to rozwiązanie lepsze niż stosowanie pokryć papowych, membran PVC czy TPO. Kauczuk etylenowo-propylenowy doskonale sprawdza się w roli hydroizolacji. Skuteczność takiej membrany EPDM została potwierdzona przez wielu osób, dlatego obecnie wykorzystuje się ją w budownictwie indywidualnym, przemysłowym, przy stawianiu obiektów użyteczności publicznej czy komercyjnych.