Przejdź do treści

Dlaczego inwestowanie w maszyny CNC jest opłacalne?

Od kilku lat nieprzerwanie wzrasta zainteresowanie sterowanymi numerycznie maszynami służącymi do obróbki elementów stalowych. Używane dawniej tokarki, frezarki, wiertarki stołowe czy szlifierki powoli zostają zastąpione innymi, bardziej wydajnymi urządzeniami. Oczywiście jest to proces bardzo długotrwały, ponieważ zakup centra obróbczego to wydatek, który w znaczny sposób obciąża budżet nawet dużego przedsiębiorstwa.

Maszyny typu CNC

maszyny obróbcze cncCo sprawia, że nowoczesne urządzenia CNC są tak bardzo popularne? Na początku warto wspomnieć o tym, czym są centra obróbcze CNC. Są to maszyny złożone z bardzo wielu podzespołów, które służą do obróbki skrawaniem różnego rodzaju materiałów (między innymi stali), których działanie jest kontrolowane przez odpowiedni program komputerowy. Można śmiało powiedzieć, że nowe maszyny obróbcze CNC należą do grupy inteligentnych urządzeń, ponieważ na podstawie otrzymanych danych są w stanie same wykonać szczegółową analizę przypadku oraz ustalać kolejność wykonywanych czynności. Budowa każdego centrum obróbczego jest inna, ponieważ inżynierowie starają się wytwarzać takie maszyny, które będą jak najlepiej dopasowane do realizacji konkretnych zadań. Jednak w każdym zautomatyzowanym narzędziu sterowanym numerycznie istotną rolę odgrywa podstawa. Co prawda nie wpływa bezpośrednio na pracę całego układu, jednak ma ogromne znaczenie pośrednie, ponieważ decyduje o stabilności nowoczesnej frezarki.

maszyny obróbcze cncNajczęściej jest ona konstruowana z bardzo ciężkich stalowych profili zamkniętych, a czasami jeszcze dodatkowo dociążona, aby była w stanie tłumić drgania i nie przesuwała się podczas uruchomienia urządzenia. Maszyny CNC zastępują wiele innych, ponieważ w głowicy może być zamontowanych nawet kilka narzędzi obróbczych, spośród których komputer wybiera to, które najlepiej poradzi sobie z konkretną czynnością. Kiedy zostanie ona zakończona to głowice obraca się i inny frez rozpoczyna prace. Dopiero po zakończeniu wszystkich czynności maszyna zatrzymuje się i można z niej wyjąć praktycznie gotowy element, który po sprawdzeniu zgodności z projektem może być przeznaczony do produkcji. Dodatkową zaletą maszyn CNC jest to, że ograniczają one udział operatora w całym procesie produkcji, co ma znaczny wpływ na czas potrzebny do realizacji zlecenia.

Pracownik obsługujący urządzenie musi jedynie umieścić materiał na stole roboczym lub w specjalnych klamrach, a następnie uruchomić maszynę. Najczęściej programowaniem komputera zajmuje się zupełnie inna osoba, która zdalnie wysyła wytyczne – operator musi jedynie kontrolować, czy otrzymane instrukcje zostały zaakceptowane przez komputer.