Przejdź do treści

Dlaczego warto dobrze ocieplić poddasze?

pokój na poddaszu

nieocieplone poddaszePrzez wiele lat poddasza w domach jednorodzinnych traktowano po macoszemu. Nie były planowane na przestrzeń mieszkalną, nie posiadały też dobrego ocieplenia. Z czasem w naturalny sposób zaczynały pełnić rolę składzika na materiały budowlane i remontowe, na stare meble, nieużywane przedmioty i tak dalej.

Testy i badania dowodzą, że przez nieocieplone poddasze można stracić do ok. 20% ciepła – to bardzo dużo. Sam tylko rachunek zysków i strat pozwala stwierdzić, że ocieplenie zwróci się w mniejszych kosztach ogrzewania, a do tego komfort cieplny mieszkańców będzie większy, gdy temperatura w domu będzie bardziej równomierna, a jej zmiany mniej gwałtowne.

Dodatkową zaletą dobrze ocieplonego poddasza izolacja poddasza pianką poliuretanowąjest możliwość przerobienia go na przestrzeń mieszkalną i użytkową. To znakomite miejsce na pokój dla nastolatka (które wchodzenie po schodach mniej zmęczy niż jego rodziców), pokój gościnny czy pracownię, która z powodu pewnego oddalenia od reszty pomieszczeń zapewni odpowiednią ciszę i spokój do pracy. Rozmiar poddaszy w niektórych domach jednorodzinnych pozwala wręcz na stworzenie w nich niewielkiego, osobnego mieszkanka.

Głównym warunkiem dobrego zagospodarowania tej przestrzeni jest jej właściwe ocieplenie, tak aby możliwe było zachowanie ciepła zimą i ochronienie od letnich upałów. Jednym z najpopularniejszych obecnie rozwiązań jest izolacja poddasza pianką poliuretanową, która pozwala na wyeliminowanie wszystkich mostków termicznych, ale tradycyjnie stosowana wełna mineralna i styropian również mają swoich zwolenników. Położenie odpowiednio grubej warstwy izolacji nieco zmniejszy przestrzeń mieszkalną, co w niektórych pomieszczeniach może być zauważalne, jednak na pierwszym miejscu powinna stać skuteczność izolacji. To ona ma zasadnicze znaczenie dla komfortu mieszkalnego przez cały rok.

pokój na poddaszuWięcej informacji można znaleźć na stronie:

http://semida.eu/?page=pianki-poliuretanowe