Przejdź do treści

Dlaczego warto pomyśleć o systemach fotowoltaicznych?

systemy fotowoltaiczne

Najnowsze prognozy przewidują, że w przeciągu najbliższych dwudziestu lat cena za prąd elektryczny będzie wzrastać o około dwadzieścia procent rocznie. Jest to całkiem realna prognoza i w tym kontekście nie dziwi nikogo, że coraz chętniej sięgamy po alternatywne sposoby pozyskiwania energii.

Systemy fotowoltaiczne z roku na rok tańsze

systemy fotowoltaiczneDo najpopularniejszych obecnie sposobów należą systemy fotowoltaiczne. Zadaniem takiego systemu jest pobranie energii słonecznej (czy inaczej mówiąc światła słonecznego) i przerobienie jej na energię elektryczną. Każdy system fotowoltaiczny składa się z tych samych części. Podstawą są panele fotowoltaiczne. Składają się one z mniejszych modułów fotowoltaicznych a te z kolei zabezpieczane są specjalną obudową, mającą na celu chronić przed wilgocią, korozją i ogólnie niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Panele mocowane są ze sobą a razem z dopasowanym okablowaniem tworzą kolektory słoneczne. Ogniwa słoneczne umieszczone w panelach pod wpływem światła słonecznego ulegają przemianie na prąd elektryczny stały. Wówczas inwertery zmieniają prąd stały na zmienny, o zbliżonych parametrach z jakimi spotykamy się korzystając z sieci publicznej. Inwerter wypycha prąd, który zużywamy na bieżąco. Jeśli nasza instalacja produkuje nadmiar prądu to przy pomocy licznika dwukierunkowego możemy odsprzedawać nadmiar. Jeśli natomiast zużywamy więcej energii niż potrzebujemy to przy pomocy licznika dobieramy brakującą nam energię z sieci publicznej. Zasada działania nie jest więc skomplikowana a towarzyszy im ogromna ilość zalet. W Polsce nadal pokutuje opinia, że nasza pogoda nie sprzyja tego typu rozwiązaniom. Jeśli jednak przyjrzymy się jak wygląda stopień nasłonecznienia w Europie to zauważymy, że większość naszych terenów nie odbiega w tym względzie od obszarów północno-wschodnich Niemiec. Tam z kolei systemy fotowoltaiczne stosuje się na masową skalę. Warto też zwrócić uwagę na to, że systemy fotowoltaiczne cena stają się z roku na rok coraz tańsze i jednocześnie coraz bardziej efektywne. Powstaje również coraz więcej programów dofinansowujących baterie słoneczne. W świetle powyższych danych warto zastanowić się nad montażem paneli we własnym gospodarstwie.

 

Jest to ciekawa alternatywa dla coraz droższej energii elektrycznej. Jak podkreślają chętnie producenci ? energia słoneczna nic nie kosztuje, natomiast instalacja ma szansę nie tylko się zwrócić w postaci oszczędności ale stać się naszym alternatywnym źródłem dochodu.