Przejdź do treści

Gdzie szukać niedrogiej agrowłókniny do słomy?

agrowłóknina do słomy

Składowanie płodów rolnych nie odbywa się jedynie w magazynach i silosach. Bardzo często spotykaną praktyką jest przechowywanie siana lub słomy pod gołym niebem z uwagi na ich naturalną odporność na czynniki zewnętrzne oraz fakt, że liczne bele lub kostki siana i słomy mają zazwyczaj dużą objętość.

Zabezpieczająca agrowłóknina do słomy

agrowłóknina do słomyWarunki atmosferyczne panujące w naszej strefie klimatycznej nie pozwalają jednak na pochopne lub nierozważne działanie w tym zakresie, bowiem przechowywane na zewnątrz plony narażone są na długotrwałe przemoknięcie oraz ataki pleśni i grzybów. Tak zwany fliz, czyli niedroga agrowłóknina do słomy stanowi podstawowe zabezpieczenie przed wspomnianymi czynnikami. Jest to niezwykle trwały materiał, który nie kruszeje nawet po kilku latach eksploatacji. Często spotykanym błędem jest przykrywanie stert słomy folią lub plandeką. W efekcie przy silnych wiatrach taki materiał ulega rozerwaniu lub zostaje całkowicie porwany przez wiatr. Fliz posiada szorstką wewnętrzną powierzchnie, która ściśle przylega do słomy i tym samym nie straszny mu nawet najsilniejszy wiatr. Kolejną wadą zwykłej plandeki jest jej niewielka zdolność do odprowadzania wilgoci. Skraplająca się pod plandeką woda prowadzi nie tylko do rozwoju pleśni, ale także w okresie zimowym przymarza do słomy powodując trudności w dostępie do poszczególnych bel.

agrowłóknina do słomyAgrowłóknina zapewnia optymalną wentylację, a jej struktura pozwala swobodnie odprowadzić wilgoć na zewnątrz

buyantibiotics24.net

, dzięki czemu stwarza nieprzyjazne środowisko dla rozwoju niechcianych mikroorganizmów. Fliz zaprojektowany jest tak, aby odprowadzając parę wodną na zewnątrz jednocześnie uniemożliwić przesiąkanie wody opadowej do wewnątrz chroniąc tym samym słomę przed zawilgoceniem nawet podczas bardzo ulewnych deszczy. Materiał flizu jest bardzo wytrzymały na wszelkiego rodzaju przetarcia, rozerwanie czy też inne uszkodzenia mechaniczne, a jego dodatkowym atutem jest to, że gryzonie za nim nie przepadają i przesiadujące często w belach myszy nie niszczą agrowłókniny. Ceny flizów do słomy wahają się od sześciuset do dwóch tysięcy złotych w zależności ich od rozmiarów. Warto wspomnieć, że ich żywotność sięgać może nawet ośmiu lat, zatem zakup takiej agrowłókniny będzie z pewnością korzystną inwestycją z perspektywy czasu. Dzięki flizom możemy uchronić przed degradacją nie tylko słomę i siano. Często stosuje się je również do okrywania buraków lub ziemniaków, a nawet do porąbanego drewna.

Okrywając zbiory agrowłókniną należy pamiętać, aby jej szorstka strona skierowana była do wewnątrz. Spadek pod kątem około czterdziestu pięciu stopni pozwala zyskać optymalną ochronę przed deszczem. Istotne jest również solidne dociśnięcie flizu do ziemi lub bel pod nim lub jego przybicie do ziemi metalowymi szpilami.