Przejdź do treści

Giętarki do blach najwyższej jakości

gięcie blach

Współcześnie w branży budowlanej bardzo często korzysta się z odpowiednio wyprofilowanych blach, z których tworzy się m.in. szkielety wysokich konstrukcji, rusztowania oraz wolnostojące magazyny, które mogą pełnić funkcję m.in. garaży. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się wówczas plastyczne blachy aluminiowe, które można swobodnie obrabiać.

Gięcie blach z aluminium

gięcie blachBlachy te można również dowolnie giąć za pomocą nowoczesnych giętarek, które dedykowane są konkretnym rodzajom blach. Jakie modele giętarek cieszą się dziś największą popularnością w branży budowlanej? W pierwszej kolejności rozróżniamy dwa podstawowe typy giętarek: giętarki trzpieniowe oraz giętarki beztrzpieniowe. Giętarki trzpieniowe umożliwiają uzyskanie najwyższej jakości gięć przy obróbce wąskich rur, które stosowane są m.in. w hydraulice. Giętarki te wyposażone są ponadto w specjalną funkcję umożliwiającą zwijanie rur, które mogą wówczas przybierać różnorodne, pozwijane formy. Giętarki beztrzpieniowe znajdują natomiast zastosowanie przy gięciu większych, ale i zarazem mniej skomplikowanych rur. Największą zaletą tego typu maszyn jest szybka zmiana form na inne średnice rur, czas owej wymiany nie przekracza wówczas minuty. O wiele bardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniem są natomiast giętarki trójrolkowe, które umożliwiają gięcie blach aluminiowych. Maszyna ta jest w pełni zautomatyzowana, charakteryzuje się również bardzo wysoką jakością wykonania, ponieważ do jej produkcji wykorzystuje się najwyższej jakości komponenty wykonane ze stali nierdzewnej.

gięcie blachGiętarki trójrolkowe posiadają również w pełni zautomatyzowane systemy sterowania, które wzbogacone są o interaktywne ekrany wizualizujące potencjalne rodzaje gięć. Na rynku istnieją również znacznie mniejsze, bardziej kompaktowe giętarki, które dedykowane są małym elementom. Wyróżniamy m.in. giętarki do drutów oraz giętarki do sprężyn. Urządzenia te umożliwiają precyzyjne gięcie nawet najdelikatniejszych metalowych elementów, które są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia. Kompaktowe wersje giętarek stosuje się m.in. przy produkcji mebli lub drucianych ogrodzeń. Cena giętarki jest więc ściśle uzależniona od modelu sprzętu oraz zaawansowania technologicznego danej maszyny. Za duże, wielofunkcyjne giętarki, które znajdują zastosowania głównie na produkcji, zapłacimy nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Mniejsze, bardziej poręczne wersje giętarek, które z powodzeniem można stosować w mniejszych warsztatach kosztują natomiast około 3000 zł. Należy jednak pamiętać o tym, że wiele firm zajmuje się dziś dystrybucją używanych giętarek, których cena jest wówczas znacznie niższa. Oferty te znajdziemy m.in. na popularnych aukcjach internetowych oraz na portalach społecznych.