Przejdź do treści

Jak dobrać odpowiedni materac?

tani twardy materac piankowy

Wybór odpowiedniego materaca nie jest prosty. Na wygodę ma wpływ wiele czynników, jest to między innymi rodzaj zastosowanego do produkcji wyrobu materiału, jak też twardość oraz elastyczność materaca. Jak zatem dobrać odpowiedni materac, jeżeli mamy tak wiele propozycji? Producenci oferują między innymi materace lateksowe, piankowe, sprężynowe oraz kieszeniowe.

Odpowiedni materac piankowy

tani twardy materac piankowyJeśli chcemy uniknąć bólów kręgosłupa i chcemy zapewnić sobie spokojny sen, warto dobrze zastanowić się nad wyborem i nie chodzi tutaj jedynie o odpowiedni rozmiar materaca. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na jakość, co jednak nie zawsze musi iść w parze z wysoką ceną. Nawet tani twardy materac piankowy może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeżeli pochodzi od sprawdzonego producenta. Najlepiej wybierać produkty polskie, które posiadają atesty poświadczające spełnianie norm krajowych oraz europejskim. Jednym z podstawowych certyfikatów jest Oeko-Tek Standard 100, który informuje o tym, że produkt nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Taki materac będzie więc optymalny dla alergików, jak i osób z chorobami skóry. Dlaczego jednak materac piankowy powinien być odpowiednio twardy? Gdy wybierzemy wyrób zbyt miękki, bardzo szybko okaże się, że nasze ciało będzie się zapadać podczas snu.

tani twardy materac piankowyNie brzmi to jak problem, jednakże jeśli dodamy do tego fakt, iż nasze mięśnie będą się naprężać, ponieważ kręgosłup nie posiada odpowiedniej podpory, wówczas wszystko układa się w całość – będziemy budzić się zmęczeni, ponieważ nasze mięśnie całą noc musiały pracować. Ale nie należy przesadzać też w drugą stronę – materac może czasami okazać się zbyt twardy! Wówczas będzie uciskał na nasze ciało, co doprowadzi do zaburzeń krążenia. To z kolei może wiązać się z negatywnym samopoczuciem o poranku. Będziemy niewyspani, ponieważ w ciągu nocy wielokrotnie będziemy zmieniać pozycję ciała na wygodniejszą. To dlatego jednak producent materacy piankowych oferuje o wiele szerszy wybór niż materace twarde i miękkie. Możemy na przykład zdecydować się także na produkt średnio twardy, który jest optymalny dla większości osób. Zadowoleni są z niego zarówno nastolatkowie, jak i dorośli oraz osoby starsze, także te z problemami natury ortopedycznej.

Poza tym przy wyborze materaca warto kierować się tym, z jakiego materiału wykonany został pokrowiec. Wydaje się to banalne, jednak obecnie na rynku dostępne są materace z pokrowcem z dzianiny wzbogaconej o ekstrakt z aloesu, co zapewnia dodatkowe właściwości pielęgnacyjne. Taki materac jest całkowicie bezpieczny w kontakcie ze skórą. Bez wątpienia pamiętając o tych kwestiach, wybór odpowiedniego materaca nie powinien być dla nas zbyt trudny.