Przejdź do treści

Jak powstają drzwi z drewna?

  • przez

Obecnie na rynku istnieje wiele zakładów stolarskich. Niektóre z nich są już tradycją rodzinną, która przechodzi z rąk dziadków i rodziców na dzieci. Praca z drewnem nie jest łatwa. Nie tylko trzeba umieć obsługiwać różnego rodzaju maszyny, ale także należy znać rodzaje drzew, by odpowiednio się nimi zająć. W związku z tym w niektórych szkołach można nauczyć się tego fachu i stać się ekspertem, który zapewnia klientom najlepsze produkty na rynku.

Trwałe i praktyczne drzwi

W Polsce najbardziej popularne jest tworzenie drzwi z drewna. Mogą one znajdować się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Wystarczy tylko dobrze je dostosować. Do ich produkcji wykorzystuje się zazwyczaj sosnę i dąb. Wiele firm uzyskuje drewno ze specjalnych lasów, które przeznaczone są na potrzeby przemysłu. Do zakładu dostarczane jest ono w formie surowej, czyli nie zmienia swojego kształtu. Na samym początku zostaje ono poddane oględzinom i dopiero wtedy podejmowana jest decyzja, czy może być użyte do produkcji drzwi. Kiedy wszystkie elementy są już zebrane w jednym miejscu można przystąpić do ich obróbki. Producent drzwi z drewna w pierwszym etapie je czopuje, potem wierci i na samym końcu szlifuje. Połączenie wszystkim elementów nie jest trudne, jeśli tylko zostały odpowiednio do tego przygotowane.

Kolejnym etapem jest oczywiście lakierowane. W tym przypadku również należy postępować zgodnie z wytycznymi. Ręczne szlifowanie jest tu bardzo ważne, ponieważ pomaga zająć się detalami. Potem przechodzi się do impregnacji, to z kolei zapewnia trwałość drewna na wiele lat. Dzięki temu można korzystać z nich w różnych warunkach, nie przejmując się również uszkodzeniami mechanicznymi. Końcowy proces obejmuje barwienie skrzydła i ościeżnicy wybranymi materiałami. W tym wypadku firmy przygotowują kilka rodzajów farb, by ten sam model drzwi, mógł być sprzedawany w innych kolorach. W ten sposób zyskuje się również klientów. Oczywiście, kiedy kupi się już drzwi można je także samodzielnie przemalować.

Na sam koniec odbywa się lakierowanie, które wzmacnia całą strukturę i dodatkowo nadaje blask nowym drzwiom. Następnie gotowy produkt trafia do kolejnego miejsca, gdzie jest zdobiony, na przykład za pomocą szkła, czy innych dodatków. Po zakończeniu wszystkich prac są ponownie oceniane przez doświadczonych pracowników, którzy muszą wydać zgodę, że produkt gotowy jest do sprzedaży. W tym momencie można przewieźć drzwi do sklepu lub na magazyn, by czekały na nowego właściciela. Ustalając przy tym cenę, która będzie odpowiadać pracy osób w zakładzie stolarskim.