Przejdź do treści

Kilka słów o tarasach z drewna

deska tarasowa egzotyczna

Obecnie prawie każda osoba, która decyduje się na budowę domu, decyduje się także na budowę tarasu. Jest to element przejściowy między domem, a ogrodem, który jednocześnie musi pasować stylem do architektury, jak i do terenu zielonego. Jest świetnym miejscem na letnie imprezy, jak również na weekendowy relaks.

Tarasy z drewna egzotycznego

deska tarasowa egzotycznaMożna go dowolnie aranżować, popularne są także trasy z zadaszeniem. Dawniej tarasy często tworzyło się z kostki brukowej, która była co prawda trwała, ale mało estetyczna. Wykorzystywało się też betonowe wylewki, obkładane później ceramicznymi kaflami. Tarasy z posadzkami żywicznymi nie są popularne. Zdecydowanie tarasy drewniane to najlepsza inwestycja. Szczególnie polecana jest tutaj deska tarasowa egzotyczna. Dlaczego? Ponieważ egzotyczne gatunki drewna są bardziej odporne na działanie wody, promieni słonecznych i wysokich temperatur, niż gatunki rodzime. Takie drewno bywa także twardsze i mniej plastyczne w obróbce, ale za to solidniejsze i bardziej wytrzymałe. Deski tarasowe powinny do siebie dobrze przylegać, by nie tworzyły się szczeliny. Samo drewno też musi być zakonserwowane na etapie produkcji, co uchroni go przed blaknięciem i odkształceniami. Warto zaznaczyć, że drewniane deski powinno się corocznie konserwować, by zachować ich dobry stan na dłużej.

deska tarasowa egzotycznaSłużą do tego środki zawierające pielęgnujące oleje, takie jak bejce i lakierobejce. Występują one w wersjach bezbarwnych lub kolorowych. Te drugie przydają się przy bardzo zniszczonych i wyblakłych deskach lub kiedy chcemy zmienić kolor tarasu. Taras drewniany jest najczęściej montowany na legarach (wspornikach) przez co drewno bezpośrednio nie ma styczności z gruntem (wilgoć z niego uszkadzałaby strukturę drewna). Może to być zarówno struktura ,,płaska” jak i taras na podwyższeniu ze schodkami. Przy tarasach wyższych warto pomyśleć o instalacji balustrad ochronnych (także mogą być drewniane). Modne jest obecnie instalowanie zadaszeń na tarasie. Dach może przybrać formę drewnianej wiaty montowanej ukośnie i przymocowanej do ściany domu. Bardziej ekskluzywnym rozwiązaniem jest stosowanie zadaszeń materiałowych (montowanych równolegle do podłoża), które można zwijać i rozwijać, w zależności od pogody.

Na drewnianych wspornikach instaluje się także przeźroczyste panele z poliwęglanu. Daje to efekt połączenia tradycji (drewna) i nowoczesności (poliwęglan). Moda na posiadanie domu z tarasem z pewnością w krótkim czasie nie minie. Dobrze wykonany taras będzie nie tylko ozdobą domu, ale będzie także jego funkcjonalnym uzupełnieniem.