Przejdź do treści

Kontrastowe kolory w aranżacji wnętrza

popularny architekt wnętrz w Warszawie

Niektórzy boją się odważnych rozwiązań – nigdy nie zdecydowaliby się na zastosowanie intensywnych barw we wnętrzu, w obawie przed tym, że pomieszczenie będzie za bardzo się „narzucać”. Czy jednak powinniśmy bać się stosowania kontrastu? Być może to właśnie kontrast jest tym czynnikiem, który sprawia, że aranżacja wnętrza przestaje być bezpłciowa, a ma swój własny, niepowtarzalny charakter?

Wykorzystanie barw w projektowaniu wnętrz

popularny architekt wnętrz w WarszawieWarto się nad tym zastanowić, zanim podejmiemy decyzję o pomalowaniu ścian na kolejny nudny odcień beżu. Być może lepiej zestawić go z jakąś intensywną barwą? Nad tymi pytaniami zastanawia się pewnie wiele osób stojących właśnie przed remontem domu. Odpowiedzi może udzielić niejeden popularny architekt wnętrz w Warszawie i odpowiedzi te zawsze będą takie same – kontrast jest dobry, jeśli użyje się go ze smakiem. Nie chodzi o zestawianie ze sobą kilku gryzących się barw i dołożenie do tego mocnych dodatków w równie intensywnych kolorach. Takie pomieszczenie będzie po prostu męczyć nasze oczy. Są jednak takie sztuczki w aranżacji wnętrz, które sprawiają, że kontrast jest pożądany. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie kontrastowych kolorów na ścianach. Jeżeli mamy w ścianach wnęki, na przykład na telewizor, wówczas zabawa może być jeszcze ciekawsza.

popularny architekt wnętrz w WarszawieMożemy na przykład pomalować ściany na biało, a wnęki na ciemny kolor, np. bordowy – to sprawi, że będą wydawały się one jeszcze głębsze niż są! I odwrotnie, możemy je spłycić za pomocą jasnego koloru, na przykład błękitu. Kontrast warto wykorzystać także wtedy, kiedy dane pomieszczenie posiada nietypowy kształt, na przykład jest długie i wąskie. Wydawałoby się, że nie da się w żaden sposób go uratować, ale według architektów wnętrz prawda jest inna. Jeśli pomalujemy krótsze ściany na ciemny kolor, to przybliżą się one optycznie do środka wnętrza. Nawet w zwykłych kwadratowych czy prostokątnych, dużych pomieszczeniach możemy stosować taki kontrast, pokrywając tylko jedną, wybraną ścianę inną farbą niż pozostałe. To wprowadzi nieco oryginalności. W dodatku taka jaskrawa ściana dobrze komponuje się z białymi meblami czy też z białymi dodatkami – warto z tego rozwiązania korzystać, jeżeli zależy nam na stylowym i atrakcyjnym wnętrzu.

Jeśli decydujemy się jednak na ściany w stonowanym kolorze, warto wprowadzić trochę kontrastu za pomocą dodatków. Ciekawą opcją będą wzorzyste koce lub obicia kanap i foteli w stylu patchwork, czyli ze skrawków różnych, pozornie niepasujących do siebie materiałów. Jak widać, kontrast można wprowadzać na różne sposoby.