Przejdź do treści

Krótka historia gustownych szaf

  • przez
szafy na wymiar tychy

Jak się okazuje, historia meblarstwa jest ściśle połączona ze wzornictwem, a to niemalże bezpośrednio łączy się ze sztuką. Historia stylizacji szaf jest wyjątkowo odległa i bardzo mocno zmieniała się na przestrzeni lat. Początkowo jednak służyły wyłącznie jako funkcjonalny element w związku z czym nie zachowały się zapiski historyczne – te rozpoczynają się dopiero od XV wieku.

Pochodzenie szaf na wymiar

gustowne szafy na wymiar w TychachWarto dodać, że dzisiejsze konstrukcje bardzo mocno różnią się od tych produkowanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Zapiski dotyczące wzornictwa szaf rozpoczynają się mniej więcej w XV wieku, czyli na przełomie średniowiecza oraz nowożytności. Jednak jednymi z ciekawszych dla sztuki meblarstwa wariantami okazują się konstrukcje barokowe, a więc z wieku XVII. Najprężniej rozwijały się we Francji. Szafy te charakteryzowały się bogactwem pod względem ilości zdobień, przepychem, dużą ilością rzeźbień oraz niecodziennymi wykończeniami. Popularne ówcześnie okazywały się motywy roślinne, a także kwiatowe. Mniej więcej w tym samym okresie można wyróżnić także jeszcze jeden styl – meble ludwikowskie. Różniły się od typowo barokowych zastosowaniem złota i giętych nóżek, dzięki czemu cechowały się swego rodzaju artyzmem. Następnie w dziejach historii powstał styl nazywany jako rokoko.

szafy na wymiar tychyW tym okresie zaprzestano traktować w sposób priorytetowy estetyki, a ważniejsza zaczynała okazywać się ich funkcjonalność. Właśnie w tym okresie zapoczątkowano także wytwarzanie zestawów mebli, które do siebie pasowały pod względem zastosowania w danym pomieszczeniu. Jednym z charakterystycznych stylów wykończenia szaf stanowił także eklektyzm. Zyskał popularność w latach 70. XIX wieku i łączył wcześniejsze formy wzornictwa. Obecnie produkuje się między innymi gustowne szafy na wymiar w Tychach, dzięki czemu można je efektywnie zaprojektować w taki sposób, jaki tylko się chce. Dzięki tej możliwości każde pomieszczenie zostanie maksymalnie zagospodarowane pod względem funkcjonalności, a na dodatek możliwy jest skrupulatny dobór estetyczny. Można wybrać na przykład wykończenie w stylu vintage, glamour, skandynawskim i wielu innych. Historia wzornictwa szaf okazuje się wyjątkowo bogata, a także bogata.

Z całą pewnością byłaby dużo bardziej odległa, lecz niestety najstarsze ze znalezionych zapisków pochodzą z XV wieku. Od tego czasu konstrukcje, jakimi są szafy, zostały bardzo mocno zmodyfikowane i dzisiejsze meble bardzo różnią się od tych, tworzonych na przykład w wieku XVII. Obecnie umożliwione jest dobranie wszelkich elementów zgodnie z potrzebami oraz preferencjami.