Przejdź do treści

Ładny dom za ładnym ogrodzeniem: domy drewniane

Współczesne trendy w architekturze można albo lubić, albo nie. Osobiście jestem wielbicielką naturalnych materiałów budowlanych, dlatego bardzo podobają mi się projekty wykorzystujące jako główny materiał drewno. Nie mówię tu o domach szkieletowych, ale przede wszystkim o domach z bali. Nie tylko wyglądają solidnie, ale też takie są. Zaliczają się przy tym do ciepłych, a według mnie są również jednymi z najładniejszych domów. Na co komu beton i wielkie tafle szkła, kiedy można z samego rana popatrzeć na drewniane ściany i dom ślicznie wpisujący się w otoczenie, a nie wyglądający jakby ktoś umieścił go w nim na siłę…

Dla osób zainteresowanych posiadaniem dom z drewnatakiego domu, z roku na rok staje się to coraz prostsze. Choć w naszym kraju wciąż jest niewiele firm specjalizujących się w tego typu budownictwie, to jednak powoli ich przybywa, a te istniejące się rozrastają i zdobywają doświadczenie, pomagające im budować szybciej i lepiej. Pojawiają się nawet takie, które pozwalają klientowi na odebranie w pełni ukończonego budynku, wystarczy wstawić meble, uzupełnić szafy i szafki oraz dostawić kwiatki na parapet i gotowe.

Przyznaję, że to ciekawa opcja dla współczesnych wiecznie zapracowanych osób, którym marzy się własny dom, ale nie mają możliwości i odpowiedniej wiedzy, by samodzielnie nadzorować lub organizować część prac. Dla takich osób domy drewniane pod klucz, czyli gotowe do zamieszkania, to co prawda większy wydatek, ale także święty spokój i brak bezsennych nocy poświęconych na łamanie sobie głowy nad jakimś problemem.

Z drugiej strony większy wkład w budowę i wykończenie domu to także większa satysfakcja, ale jest to raczej opcja dla osób, które mają jakąś wiedzę i doświadczenie w tym temacie. W przeciwnym razie zamiast satysfakcji czeka je frustracja.

Do takiego domu pasuje naturalny ogród i odpowiednio ładne ogrodzenie. Jakie? Czytelnicy mojego bloga mają na tyle dużą wiedzę o ogrodzeniach, że z pewnością już wiedzą, jakie będzie pasowało.

dom z bali