Przejdź do treści

Meble do kuchni w bloku

meble kuchenne

Kuchnia w bloku bywa pomieszczeniem specyficznym, trudnym do zaaranżowania. Przestrzeń w tego typu budownictwie mieszkalnym jest najczęściej stosunkowo ograniczona, zwłaszcza jeśli osiedle zostało wybudowane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Wówczas nie zawracano uwagi na przestronność i funkcjonalność.

Meble kuchenne a sprzęt AGD

meble kuchenneNie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na wąską i mało ustawną kuchnię. Wystarczy wybrać do niej odpowiednie meble. Jak to zrobić? Podpowiadamy. Każda kuchnia, by dobrze spełniała swoją funkcję, powinna być ergonomiczna. Nie zawsze jednak udaje się nam taki efekt osiągnąć. Skupiamy się na jej wyglądzie, tymczasem dobrze zorganizowana przestrzeń wcale nie musi się brzydko prezentować. Wystarczy z dużą rozwagą wybrać meble kuchenne. To one wraz ze sprzętem AGD (lodówką, piekarnikiem, kuchenką gazową), grają w kuchni pierwsze skrzypce. Jeśli jest ona długa i wąska, a właśnie tak najczęściej prezentuje się w bloku, idealna będzie do niej zabudowa w kształcie litery L. Sprawdzi się również ustawienie mebli kuchennych w jednym ciągu. Taka opcja umożliwi swobodne poruszanie się po pomieszczeniu oraz dużą wygodę pracy. Wolna przestrzeń, na przykład pod jedną z długich ścian, może natomiast zostać wykorzystana do ustawienia stołu lub blatu. Nie bez znaczenia jest również samo wykonanie mebli. Im bardziej staranne i przemyślane, tym lepiej.

meble kuchenneW małych kuchniach (o metrażu mniejszym niż 4m²) zamiast tradycyjnych frontów zaleca się montaż przesuwanych drzwiczek lub wygodnych żaluzji. Dobrym pomysłem jest zakup mebli kuchennych z systemem półek wysuwanych lub obrotowych. Dzięki takiemu rozwianiu można całkowicie wypełnić ich wnętrze. Popularnością cieszą się też półki cargo montowane w niewielkiej wnęce pomiędzy ścianą a szafką. Idealnie sprawdzają się w roli spiżarni. Można w nich też przechowywać butelki z wodą. Dobrze jest też zawsze zachowywać czysty blat, i nie chodzi tu o higienę pracy, ile o eksponowanie akcesoriów kuchennych. W małych kuchniach lepiej je poukładać w szafkach, co oznacza, że muszą być bardzo pojemne. Wskazane jest ponadto wyposażenie ich w kosze i organizery. Przestronna kuchnia to marzenie każdego z nas. Niestety, nasze pragnienia nie zawsze idą w parze z rzeczywistością. A jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.

Choć w przypadku aranżacji wnętrz nie musimy godzić się na słabe wykorzystanie przestrzeni. Inwestując w dobrej jakości meble kuchenne, można na przykład cieszyć się funkcjonalnym i przytulnym pomieszczeniem. Ich zakup jednak powinien być przemyślany, a same meble zaprojektowane w taki sposób, by można było wykorzystać każdy ich centymetr.