Przejdź do treści

Metoda cięcia drewnianej sklejki

cięcie sklejki laserem

Wśród materiałów kompozytowych, które szeroko stosuje się w przemyśle meblarskim oraz w budownictwie, wymienia się na pierwszym miejscu sklejkę – czyli sklejone cienkie warstwy drewna. Sklejka nadaje się do obróbki termicznej, gdyż w gorącej temperaturze przejawia właściwości pozwalające na jej łatwe modelowanie, zaś wyroby wykonane ze sklejki odznaczają się dość dużą wytrzymałością mechaniczną, dlatego jest to materiał popularny.

Cięcie laserem jest precyzyjne

cięcie sklejki laseremZastanawiając się nad metodami obróbki sklejki, z pewnością przyjdzie nam na myśl cięcie sklejki drewnianej laserem. Skoncentrowane źródło energii, jakim jest laser, pozwala na naprawdę precyzyjną obróbkę – to rozwiązanie, które jest już wybierane zdecydowanie częściej niż cięcie mechaniczne. To dlatego, że laser umożliwia wycinanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów. Cięcie sklejki drewnianej laserem przebiega szybko i łatwo, niezależnie od tego, w jaki sposób chcemy pociąć materiał. Zaletą tego rozwiązania jest także to, że podczas obróbki krawędzie i narożniki są już „miękkie” – nie nierówne i ostre, dlatego też nie ma potrzeby przeprowadzania obróbki wykończeniowej – uzyskany wyrób jest już w stanie końcowym i nie potrzeba już żadnych dalszych prac.

cięcie sklejki laseremJeżeli zdecydujemy się na cięcie sklejki drewnianej laserem, wybierzmy firmę, która dysponuje naprawdę dobrym sprzętem – liczyć będą się wysokiej klasy sterowniki, gdyż to one mają wpływ na precyzję automatycznej pracy. Z kolei serwonapędy likwidują możliwość tak zwanego gubienia kroków, dzięki ustawieniu stałego momentu obrotowego. Przy takiej funkcji serwonapędów nie zdarzy się zastój pracy – także dlatego, że wysokiej jakości serwonapędy nie grzeją się – jeżeli zależy nam na hurtowej obróbce sklejki, to będzie odpowiednie rozwiązanie dla nas. Wyposażenie techniczne to przede wszystkim laser – w zależności od jego pola roboczego, będziemy mogli ciąć przedmioty o różnej wielkości. Jeżeli mamy wyroby o dużych gabarytach, najlepiej sprawdzi się i laser o dużym polu roboczym. Pamiętajmy o tym, wybierając firmę do cięcia sklejki drewnianej laserem. Firmy oferujące cięcie sklejki drewnianej laserem dysponują także doświadczonymi projektantami – dlatego jeśli nie posiadamy własnego projektu, możemy liczyć na ich wsparcie.

Wśród dodatkowych usług bardzo często wymienia się także sporządzanie dokumentacji technicznej. Bez wątpienia, metoda obróbki laserowej jest niezastąpiona nie tylko wtedy, kiedy chodzi o cięcie sklejki drewnianej, ale także w przypadku innych materiałów – na przykład plexi czy metalu.