Przejdź do treści

Mieszalniki przemysłowe ? rodzaje, zastosowanie i budowa

W różnych gałęziach przemysłu stosuje się maszyny jakimi są mieszalniki. Znalazły one zastosowanie w wielu dziedzinach, jak branża spożywcza, budowlana czy chemiczna. Zadaniem mieszalników jest uzyskanie jednolitej mieszanki z przynajmniej dwóch lub większej ilości różnych substancji.

Jsk działają mieszalniki przemysłowe?

mieszalnik przemysłowyMieszalniki przemysłowe można znaleźć w wielu rodzajach, jak chociażby mieszalniki homogenizujące, służące do kremów, czy mieszalniki dyspersyjne, których zadaniem jest mieszanie jak i produkcja emulsji czy farb. Mieszalniki przemysłowe mogą być dla substancji sypkich. W takim przypadku mieszalniki mają pojemność od czterech do trzydziestu metrów kwadratowych. Najczęściej mieszalniki do materiałów sypkich znajdują zastosowanie w przemyśle chemicznym (homogenizacja tworzy sztucznych), czy w przemyśle rolno ? spożywczym (mieszanie ziół, nasion, pasz i produktów spożywczych). W przemyśle tworzyw sztucznych często znajdują zastosowanie mieszalniki z napędem górnym. Mieszalniki przemysłowe są zbudowane przede wszystkim z łopatki czyli mieszadła, które odpowiada za dobre wymieszanie substancji. Niektóre mieszalniki posiadają części tytanowe. Dlatego bardzo często wykonuje się spawanie tytanu tych cześć, aby były odpowiednio i na najwyższej jakości, aby taki mieszalnik działał bez żadnej awarii.

mieszalnik przemysłowyCzęsto mieszalniki posiadają specjalną osłonę czy zamykanie, aby mieszana substancji się nie wydostawały na zewnątrz. Mieszadła, które znajdują się w mieszalniki można podzielić na kilka rodzajów. Są to mieszalniki, które wytwarzają promieniowy przepływ cieczy, także mogą wytwarzać osiowy przepływ cieczy czy okrężny przepływ cieczy. Oprócz tytanu, bardzo często mieszalniki przemysłowe są wykonywane ze stali kwasoodpornej lub stali nierdzewnej. Dzięki takim materiałom mieszalniki cieszą się swoją długą żywotnością. Niektóre mieszalniki współpracują i są połączone z innymi urządzeniami. Przykładowo w rafineriach, kolumny rektyfikacyjne są łączone właśnie z takimi mieszalnikami. Także w innych przemysłach łączy się mieszalniki na przykład z dozownikami i tym podobnymi urządzeniami. Często, tam gdzie znajdują się mieszalniki, montowane są przemysłowe wymienniki ciepła.

Dzięki takim urządzeniom można zachować stałą temperaturę powietrza, przy dobrze działającej wentylacji powietrza i małym nakładzie energii, która wytwarza ciepło. Mieszalniki są bardzo ważnymi elementami wielu zakładów przemysłowych. Na pewno ułatwiają pracę, jak i sprawiają, że jest ona najłatwiejsza, gdyż przede wszystkim substancji nie trzeba mieszać ze sobą ręcznie.

Więcej informacji o mieszalnikach dostępnych jest na stronie: http://www.apakor.eu