Przejdź do treści

Jak montować drzwi, by były funkcjonalne?

  • przez
remont starego drewnianego domu

Wybór drzwi nie jest prosty, a gdy już upatrzymy sobie dany model, to może się okazać, że nie zwróciliśmy uwagi na pewne szczegóły, które również są istotne. Na przykład do nowocześniejszych, minimalistycznie urządzonych mieszkań lepsze okażą się drzwi bezprzylgowe, natomiast przy klasycznych aranżacjach lepiej wybrać drzwi przylgowe.

Jakie drzwi wybrać?

dom W przypadku drzwi przylgowych będą widoczne zawiasy, natomiast w bezprzylgowych będą one schowane w ościeżnicy. Ważne jest, aby klamka i zawiasy pasowały stylem zarówno do drzwi, jak i do stylu naszego domu. Jeśli planujemy urządzić dom na sposób nowoczesny, to zdobione klamki i złote zawiasy nie okażą się dobrym rozwiązaniem. Lepiej w takim przypadku wybrać srebrne, prostokątne klamki z połyskiem. Podkreślą minimalizm i sprawią, że mieszkanie nabierze bardziej nowoczesnego charakteru. Do wyboru mamy ościeżnice stałe i regulowane. Ościeżnice stałe kupujemy pod określoną grubość muru, natomiast regulowane dają nam pewien zakres grubości, przy którym będą pasować. Istnieje też niekiedy możliwość założenia specjalnych ościeżnic bez potrzeby usuwania starych, stalowych, spotykanych dawniej w mieszkaniach (które są bardzo mocno przytwierdzone do ściany i dlatego ich usunięcie jest trudne i czasochłonne). Kupując drzwi najczęściej mamy w ofercie danego producenta czy sklepu ich montaż. Okoliczni sprzedawcy prześcigają się w ofertach i za drobną opłatą zapewniają montaż drzwi ze Śląska. Raczej nie warto kupować osobno drzwi i osobno płacić za montaż. Nawet jeśli uda nam się dostać nieco lepszą cenę, to nie będziemy mieli pewności, czy drzwi zostaną zainstalowane zgodnie z zamysłem producenta.

drzwi wejścioweInną ważną rzeczą, na którą trzeba się zdecydować podczas wyboru drzwi jest, czy mają być one jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, harmonijkowe czy przesuwne. Bardzo ważny jest wybór, w którą stronę drzwi powinny się otwierać. Najczęściej zawiasy montuje się po prawej stronie, patrząc od strony wejścia do pomieszczenia. Podobnie drzwi zwykle otwiera się do środka pomieszczenia, a nie na zewnątrz. Jednak są to tylko ogólne zasady, które w razie konieczności można złamać. Drzwi nie powinny zastawiać włączników światła, ani dostępu do często używanych szaf. Podobnie lepiej niech nie kolidują z innymi drzwiami. Po to wymyślono jednak drzwi przesuwne i harmonijkowe, które nadadzą się szczególnie do małych lub mocno zagospodarowanych pomieszczeń. Przesuwne drzwi można zamontować w ten sposób, że będą się chować w ścianie, dzięki czemu nie zabiorą dodatkowego miejsca.

Takie rozwiązanie ma jednak tę wadę, że przygotować ścianę specjalnie w tym celu (tzn. zamontować w niej szyny), dlatego stosuje się je najczęściej podczas budowy domu lub generalnego remontu mieszkania.