Przejdź do treści

Nawadnianie ogrodów francuskich

plac zabaw

Francja kojarzy się nam z wieloma rzeczami, takimi jak moda, kuchnia, czy muzea, z najsłynniejszymi dziełami sztuki. Jednak ten kraj to również miejsce powstania oryginalnego sposobu zakładania ogrodów. Kiedy Anglicy stawiali raczej na ogrody romantyczne, dopasowane do otaczającego krajobrazu, pełne krętych ścieżek, naturalne i rozrastające się swobodnie.

Jak dobrze dbać o nawadnianie ogrodów?

nawadnianie ogrodów

To Francuzi stworzyli ogrody doskonale zaprojektowane, symetryczne i harmonijne. Projektowanie ogrodów w stylu francuskim przede wszystkim musi zakładać geometryczne rozłożenie ścieżek, alejek roślinnych, jak również innych elementów, takich jak rzeźby, czy pomniki. Wszystko jest mówiąc potocznie ,,wykonywanie od linijki?. Alejki krzyżują się ze sobą pod kątem prostym, drzewa rosną w równych rzędach, a żywopłoty są idealnie przycięte i równe niczym blat stołowy. Na pewno pielęgnacja takich ogrodów nie jest łatwa, ponieważ wymaga ona niemalże codziennego zaangażowania. Rośliny cały czas rosną, zmieniają się, gubią liście, czy wypuszczają kwiaty. Ogrodnicy muszą zadbać o to, by wszystko dobywało się zgodnie z planem, a ogród rósł tak, jak chce tego człowiek, a nie jak natura. Ogrody francuskie nazywane są też często ogrodami barokowymi nie bez powodu.

nawadnianie ogrodów

Panuje tam przepych, rozmach, nie jest to styl, który sprawdzi się na małych działkach. Najczęściej bywało to ogromne przestrzenie ogrodów pałacowych, gdzie można było sadzić wielkie drzewa, jak również stawiać liczne pomniki. Często w takich ogrodach stawiało się rzeźby władców, czy też rzeźby stylizowane na greckie. Dzięki temu ogród wydawał się jeszcze bogatszy i pełen przepychu. Na pewno osobom posiadającym takie ogrody przydadzą się usługi ogrodnicze, ponieważ nie każdy będzie w stanie zapanować nad takim ogrodem, a nie można pozostawić go samemu sobie. Również nawadnianie ogrodów może być kłopotliwe, ze względu na wielkość ogrodów. Z pewnością podlewanie ogrodów wężem czy podlewaczkami zajęłoby bardzo dużo czasu, a rozłożenie systemów nawadniających na takiej powierzchni byłoby bardzo drogie, i trudne do wykonania. Dlatego też nawadnianie ogrodów trzeba dopasować do konkretnego ogrodu. Z pewnością w Łodzi jest wiele firm ogrodniczych, które są w stanie zaproponować nam projektowanie ogrodów w stylu francuskim.

Jest to propozycja dla osób, które lubią kiedy wszystko jest dobrze rozplanowane, a ogród nie rozrasta się w sposób niekontrolowany. Trzeba jednak pamiętać, że takie ogrody to ogrody dla osób mające dużo czasu i motywacji, żeby się nimi zajmować.