Przejdź do treści

Nowoczesne nawadnianie dokorzeniowe

Niezależnie od tego, czy posiadamy mały ogród czy może dość rozległy, w obu przypadkach pracy będzie naprawdę wiele. Ogród wymaga bowiem zawsze codziennej pielęgnacji, przede wszystkim jeśli chodzi o jego podlewanie. Gdy tylko tego zaniechamy i pominiemy choć kilka dni, prędko okaże się, że rośliny zaczną usychać, co będzie wiązało się z brzydkim efektem wizualnym.

Nawadnianie dokorzeniowe – jak to działa?

systemy nawadniania dokorzeniowego Niestety nie każdy z nas ma tyle wolnego czasu, aby na co dzień poświęcać go ogrodowi – najczęściej zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się w weekendy, ale co z tym codziennym podlewaniem? Na szczęście nie musi to być dla nas przykry obowiązek, przez który musimy rezygnować z relaksu i spędzania czasu w inny sposób, aby odpocząć. Obecnie istnieją bowiem takie udogodnienia, które sprawiają, że możemy utrzymywać ogród w idealnym stanie przy naprawdę małym wysiłku własnym. Przydatne okazują się na przykład systemy nawadniania dokorzeniowego z Warszawy, które dostępne są bezpośrednio u producenta i to w całkiem atrakcyjnej cenie. Są one o wiele bardziej skuteczne niż systemy naziemne, ponieważ droga wody do korzenia rośliny jest tutaj o wiele krótsza. W przypadku systemu naziemnego, podlewa się zewnętrzną część rośliny. Ta musi pobrać tę wodę i przetransportować ją do korzenia, dopiero wtedy może zdobyć cenne wartości odżywcze, niezbędne jej do rozwoju.

systemy nawadniania dokorzeniowegoNatomiast w przypadku systemu nawadniania dokorzeniowego, który oferowany jest w Warszawie, korzeń od razu może pobierać wodę, dzięki czemu roślina oszczędza energię. To wpływa na jej szybszy, bardziej skuteczny rozwój. Oczywiście każdy system – niezależnie od tego, czy naziemny, czy korzeniowy – musi być wyposażony w specjalne czujniki, które pozwolą zmierzyć poziom wilgotności powietrza, wskażą temperaturę, a także zaalarmują w przypadku występowania opadów (wówczas system podlewania nie włączy się, aby niepotrzebnie nie tracić wody, skoro rośliny zostaną napojone przez deszcz). Dzięki czujnikom jest to naprawdę skuteczne, oszczędne rozwiązanie. Oczywiście nie musimy decydować się tylko na jeden rodzaj systemu, możemy bowiem połączyć występujące w nich urządzenia – a więc urządzenia z systemu dokorzeniowego ze zraszaczami zewnętrznymi.

To przyniesie jeszcze lepszą wydajność. Dobrze rozmieszczone zraszacze pozwolą podlać całą powierzchnię trawnika, dzięki czemu będzie on wyglądał równie zielono w każdym miejscu, nie będą nigdzie występowały żadne suche, żółte plamy. Równomierne podlewanie jest więc kolejnym plusem, który uzyskamy ,decydując się na system nawadniania automatycznego.