Przejdź do treści

Obróbka drewna za pomocą frezarki

precyzyjna frezarka do drewna

Frezowanie jest podstawową metodą obróbki drewna, a jego przeprowadzenie możliwe jest tylko za pośrednictwem specjalistycznych urządzeń czyli frezarek. Urządzenia te dostępne są w różnych rozmiarach. Mogą to być zarówno duże maszyny do prac masowych, jak i frezarki ręczne do prac w warsztacie przydomowym.

Fachowe frezowanie drewna

precyzyjna frezarka do drewna Precyzyjna frezarka do drewna może być wykorzystywana na przykład do obróbki artystycznej. W pierwszym kroku musimy na drewnie poprowadzić linie według szablonu lub własnego projektu wzoru. Następnie efekt wycięcia będzie zależny od naszych umiejętności. Należy bowiem pewnie i zręcznie prowadzić frezarkę po liniach, aby uzyskać określony motyw. Potrzebne jest duże wyczucie, zwłaszcza jeżeli drewno posiada zarówno wczesne, jak i późne słoje, dobrze wykształcone. W takim wypadku często bowiem zdarza się, że urządzenie samoistnie podąża ku tym twardszym słojom drewna, uciekając od wczesnych, dlatego tutaj tak ważne jest precyzyjne prowadzenie frezarki. Jeżeli chcemy zająć się artystyczną obróbką drewna, frezarka powinna być podstawowym urządzeniem, które znajdzie się w naszym warsztacie. Za jego pomocą możemy bowiem zarówno wygrawerować symbole dekoracyjne, jak i na przykład informacyjne – to ostatnie jest doskonałym sposobem do aranżacji lokali użytkowych, na przykład kawiarenek.

precyzyjna frezarka do drewnaZamiast tradycyjnego oznakowania łazienki, możemy w drewnianych drzwiach wyfrezować określony motyw. Frezarka sprawdza się także do grawerowania tabliczek z tekstem. Z racji tego, że podczas frezowania powstaje wiele pyłu, powinniśmy zadbać o to, aby zawczasu zaopatrzyć nasz warsztat w odkurzacz przemysłowy, który podłączymy do frezarki (jeśli dany model posiada taką możliwość), dzięki czemu będziemy mogli zasysać pył jeszcze zanim rozprzestrzeni się po całym warsztacie. To pozwoli nam bez problemu zachować porządek na miejscu pracy. Pamiętajmy, że duże znaczenie dla efektu końcowego ma zamontowanie odpowiedniego frezu – inne służą do napisów, inne do skomplikowanych grafik. Samo frezowanie najlepiej odbyć w 1 etapie roboczym, góra w 2 przejściach. Oczywiście najpierw warto przeprowadzić próby, aby określić odpowiednią głębokość frezowania.

Zamiast od razu przystępować do głównej pracy, lepiej poćwiczyć na elementach próbnych, dzięki czemu podszkolimy swoją technikę prowadzenia frezarki. Umiejętności operatora są bowiem w tej kwestii bardzo ważne. Im większe będziemy mieli doświadczenie w wykorzystywaniu frezarki, tym lepiej będą prezentować się efekty końcowe. Warto więc o tym pamiętać.