Przejdź do treści

Odbudowa bruku zniszczonej po wojnie Warszawy

kostka brukowa

Stolica polski czyli Warszawa pod Drugiej Wojnie Światowej bardzo ucierpiała. Już podczas walk we wrześniu tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku, cześć stolicy została zniszczona. Jednak głównie do tego przyczynił się plan zniszczenia Warszawy.

Kostka brukowa z Bydgoszczy a historia stolicy

kostka brukowaPlan zniszczenia Warszawy był realizowany od października tysiąc dziewięćset czterdziestego czwartego roku do stycznia tysiąc dziewięćset czterdziestego piątego roku. Niszczenia Warszawy dokonywały odziały niszczycielskie. Plan ten spowodował zniszczenie jakiś trzydziestu procent zabudowy, które jeszcze ocalały po Powstaniu Warszawskim. Wpłynęło na to zniszczenie wielu zabytków oraz grabieży wielu dzieł sztuki a także mienia publicznego oraz prywatnego. Po wojnie cały naród polski ruszył do odbudowy stolicy swojego kraju. Nawet z Bydgoszczy firma zajmująca się taka dziedzina jak brukarstwo pomagała. Oczyszczacie w pierwszej kolejności należało oczyścić stolicę z gruzu, a potem usługi brukarskie mogły przejść do pracy i zając się tworzeniem na nowo ulic. W tamtym czasie kostka brukowa Bydgoszcz była bardzo pożądanym towarem. Dlatego wiele firm oferujące usługi brukarskie mogło zając się pomocą stolicy. Oczywiście w wielu przypadkach rząd ludowy, kierowany Rosją nakazywał pomoc. W tamtym czasie czyny społeczne były bardzo często niewykazane przez rząd do odbudowy stolicy zjełczały całe wioski, nawet i miasta.

Dzięki współpracy wielu ludzi Warszawa podniosła się po wojnie jak Feniks z popiołu. Obecnie jest miastem rozwijająca się, po którym nie widać, co przeszła, oprócz stojących pomników upamiętniających osoby, które zgniły za stolicę, jak i za cały kraj.