Przejdź do treści

Odnowienie ogrodzenia metalowego

Ogrodzenie metalowe jest zaliczane do bardzo trwałych, ale nawet ono wymaga renowacji co kilka lat. Ogrodzenie pomalowane odpowiednią farbą, podwójną warstwą o właściwej grubości, będzie trwalsze i bardziej odporne, ale z biegiem lat i z powodu wpływu warunków atmosferycznych wymagana jest regularna renowacja.

Nie wystarczy samo pomalowanie farbą – to dopiero ostatni etap pracy. Przed nim należy właściwie oczyścić podłoże, co jest absolutną podstawą właściwej renowacji ogrodzenia. Jeśli na metalu pojawiły się ślady rdzy, należy ją dokładnie oczyścić. W przypadku niewielkich śladów można to wykonać ręcznie, wykorzystując papier ścierny czy drucianą szczotkę. Głęboko wżarta rdza wymaga usunięcia mechanicznego, np. szlifierką. Do usuwania rdzy na całej powierzchni ogrodzenia lub do usuwania kilku starych warstw farby można wykorzystać piaskowanie, które pozwala na dokładne oczyszczenie nawet najmniejszych zakamarków, które łatwo przeoczyć i do których trudno dotrzeć przy ręcznym szlifowaniu.
Należy pamiętać, że idealnie gładka powierzchnia nie zapewnia odpowiedniej przyczepności farby, dlatego trzeba ją zmatowić papierem ściernym o dużej ziarnistości.

Po takim przygotowaniu ogrodzenie należy odtłuścić przy użyciu odpowiedniego detergentu. Powierzchnia powinna zostać także dokładnie odpylona i osuszona zanim przystąpi się do malowania.
Jednak warstwa farby, nawet antykorozyjnej, to za mało. Potrzebne są dwie warstwy, obie odpowiedniej grubości. Zbyt cienko położona farba zwiększa podatność na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych, szczególnie kwaśnych opadów i sprzyja pojawianiu się w tych miejscach rdzy. Dlatego farby nie należy żałować – niewielka oszczędność przy malowaniu może się wkrótce zemścić, a ogrodzenie będzie wymagało ponownej renowacji.

Malować ogrodzenie najlepiej przy temperaturze +10 – +25 stopni Celsjusza, co sprzyja optymalnemu wysychaniu farby. Lepiej robić to przy bezwietrznej pogodzie, aby wiatr nie niósł pyłu, który przylgnie do świeżo pomalowanej powierzchni. Przed nałożeniem kolejnej powłoki należy poczekać na całkowite wyschnięcie poprzedniej, a w razie jakichkolwiek w wątpliwości zwrócić uwagę na zalecenia producenta.

Odpowiednia konserwacja ogrodzenia zapewni jego trwałość i piękny wygląd na wiele lat, dlatego warto co dwa, trzy lata poświęcić na to czas.

metalowe ogrodzenie metalowe ogrodzenie