Przejdź do treści

Odpady budowlane – jak się ich pozbyć?

gruz

Przeprowadzając prace budowlane, liczymy na szybkie ujrzenie oczekiwanych efektów – czasami jednak ich widok mogą przysłonić nam… odpady powstałe podczas robót. To przecież może być gruz, jak i mnóstwo opakowań po materiałach budowlanych, zużyte folie malarskie, ukruszone fragmenty styropianu, stępione lub zepsute narzędzia, i wiele, wiele innych rzeczy, które aktualnie nadają się jedynie na śmietnik.

Odbiór gruzu z kontenerem

odbiór gruzuO ile niektóre możemy umieścić po prostu w zwykłym kontenerze na śmieci komunalne, o tyle na pewno nie znajdzie się tam miejsce na gruz. Ten powinien znaleźć się w sortowni firmy, która zajmuje się gospodarowaniem odpadami – bezproblemowy odbiór gruzu z Krakowa polega na podstawieniu kontenera odpowiedniej wielkości na plac budowy czy na miejsce, w którym przeprowadzany jest duży remont. Decydując się na zamówienie kontenera, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy dojazd na naszą posesję nie jest uniemożliwiony przez przeszkody w postaci jakichś urządzeń czy maszyn. Należy pamiętać o tym, że pojazdy, które dostarczają kontenery, odznaczają się dużymi gabarytami, a więc muszą zmieścić się na ścieżce wiodącej na naszą działkę.

odbiór gruzuZajmując się wcześniej tymi kwestiami, unikniemy sytuacji, podczas której kierowca pojazdu dostarczającego kontener będzie musiał zrezygnować z dojazdu na posesję ze względów bezpieczeństwa. Z pewnością takie zdarzenie sprawiłoby, że zostalibyśmy obarczeni dodatkowymi kosztami, a tego przecież nie chcemy. Kolejną kwestią, nad którą powinniśmy się zastanowić przed zamówieniem kontenera, jest to, jakiej wielkości powinien być ten pojemnik. Warto wiedzieć, że niektóre firmy specjalizujące się w gospodarowaniu odpadami, nie prowadzą cennika od ilości śmieci – ponosimy bowiem zazwyczaj koszt kontenera. Z tego względu, jeżeli zamówimy pokaźny kontener, a nie zapełnimy go nawet do połowy – wówczas i tak zapłacimy więcej niż w sytuacji, gdy skromnej wielkości pojemnik zapełnilibyśmy po brzegi. Dlatego warto jak najlepiej oszacować, ile gruzu zostanie po naszej budowie. Dzięki temu dość dobrze określimy koszty, jakie będziemy musieli ponieść.

Wybierając firmę wywożącą gruz, zwróćmy uwagę na to, czy posiada ona sortownię odpadów – dzięki temu będziemy mieć pewność, że gruz – jako materiał recyklingowy – nie zostanie zmarnowany, a będzie z powodzeniem wykorzystany w innych pracach przez ekologiczne firmy budowlane. Gruz z recyklingu nie różni się bowiem w swoich właściwościach od naturalnego surowca, a jest od niego o wiele tańszy. Wiele firm od gospodarowania odpadów przyjmuje także papę oraz azbest.