Przejdź do treści

Odpowiednie meble do przestrzeni miejskiej

Kreowanie przestrzeni

Obecnie tematyka mebli miejskich jest coraz częściej poruszana, ponieważ właściwe i dobrze zaplanowane kreowanie przestrzeni ma coraz większe znaczenie w każdym mieście. Dlatego też warto wiedzieć, wśród czego można wybierać, aby urozmaicić miejską przestrzeń.

Kreowanie przestrzeni miejskiej z tanich materiałów

Kreowanie przestrzeniWspółcześnie wśród materiałów masowo wykorzystywanych do produkcji małej architektury rządzi beton. Z niego właśnie wykonywane są meble miejskie, które posiadają bardzo prostą stylistykę, tak zwany skandynawski design, jak niektórzy to eufemistycznie ujmują, oraz często stanowią sposób na ?nowatorską reinterpretację? figur geometrycznych oraz redefiniowanie pojęcia architektura miejska. Podobno. Wielu osobom poczciwy szary beton, kojarzący się silnie z okresem komunistycznym, gdy betonowa szarość wypełniała całą bliższą i dalszą okolicę, nie przypada do gustu. Większość wciąż preferuje naturalne materiały, takie jak kamień: granit, marmur i inne, oraz drewno z różnych gatunków, zwłaszcza egzotycznych. Innym popularnym materiałem na ławki miejskie i inne elementy małej architektury jest żeliwo. Kute ławeczki, lampy, kosze, płotki i wiele innych przedmiotów zawsze zwracają na siebie uwagę, niestety jednak takie sposób na kreowanie przestrzeni jest kosztowny i pracochłonny. Drewno, kamień czy nawet (lub zwłaszcza) beton to zdecydowanie tańsze rozwiązania, prostsze w zaprojektowaniu i zrealizowaniu, ponieważ praca rzemieślników zajmuje wiele czasu. Większość przestrzeni zajmują więc tanie elementy, których strata w razie kradzieży nie zaboli zbyt mocno, a elementy kute trafiają tylko do nielicznych miejsc. Do tego grona zaliczają się parki, otoczenie urzędów i innych ważnych budynków.

Projektowanie terenów zielonych jak i otoczenie ważnych miejsc to dwie kwestie, gdzie rzadko idzie się na kompromisy i dobiera się do nich najpiękniejsze i najlepsze meble miejskie, które mają podkreślać charakter otoczenia i tworzyć w nim wyjątkowy, niepowtarzalny klimat.