Przejdź do treści

Okna drewniane ? jak o nie dbać?

okna drewniane

Okna drewniane to połączenie stylu i elegancji. Naturalne właściwości izolacyjne drewna w wielu wypadkach są kluczowe, a przy tym drewno jest ponadczasowe i będzie pasowało do każdego wnętrza.

Okna drewniane dobrze zamontowane

okna drewniane Żebyśmy jednak długo cieszyli się oknami drewnianymi w dobrym stanie to trzeba o nie zadbać. Przede wszystkim modne okna drewniane z Bydgoszczy muszą być prawidłowo zamontowane. To znaczy stosuje się do nich specjalne ochronne folie (paroszczelną i paroprzepuszczalną), dzięki czemu są one zabezpieczone przed działaniem wody i wilgoci. Montaż musi być szczelny. Przestrzenie między oknem a murami wypełnia się pianką poliuretanową, dzięki czemu są one stabilnie osadzone w ramie, jak również nie będzie tam nieszczelności. Jeśli tego nie wykonamy należycie to okna będą narażone na działanie wilgoci, co jak wiadomo jest niekorzystne dla drewna, które może butwieć. Również wilgoć przy ścianach jest niekorzystna, ponieważ sprzyja rozwojowi grzybów. Okna drewniane na etapie produkcji są oczywiście zabezpieczane i pokrywane warstwą lakieru ochronnego. To przedłuża ich trwałość i żywotność. Jednak i codzienna pielęgnacja drewna ma duże znaczenie. Przede wszystkim ramę okienną powinniśmy myć specjalny środkami przeznaczonymi do czyszczenia drewna. Takie środki są gęste i posiadają w swoim składzie pielęgnujące olejki, które dobrze czyszczą, a przy tym tworzą barierę ochronną dla drewna.

okna drewniane Olej zabezpiecza je przed działaniem wody, jak również brud się na nich tak nie osadza, a jeśli już to łatwo jest go sczyścić. Ważne jest nie tylko mycie ramy okiennej, ale również samych szyb. Często są one myte wodą z płynem. Gąbka jest mocno moczona, a potem wyciera się okna na sucho. Takie działania nie służą drewnianym elementom. Lepiej do mycia szyb jest wybrać delikatne spraye, które wystarczy tylko lekko rozpylić i przetrzeć szmatką przy okazji je wysuszając. Im mniej wody będziemy używać do czyszczenia drewna tym lepiej. Jeśli na ramie pojawią się zabrudzenia to najlepiej jest je od razu usunąć, zanim jeszcze zaschną. Jeśli nie mamy takiej możliwości to należy plamy usuwać miękką szmatką lub gąbką, jedynie lekko zwilżoną. Nie należy stosować agresywnych środków myjących mogących odbarwiać drewno, nie poleca się także szczotek czy ostrych gąbek do szorowania, mogących spowodować zadrapania na strukturze drewna.

Bardzo zniszczone okna można poddać konserwacji. Tak jak w przypadku innych drewnianych produktów wierzchnią warstwę można lekko zeszlifować, a potem nałożyć na nią kolorową bejcę lub lakier.