Przejdź do treści

Panele fotowoltaiczne – instalacja

Na budową wszelkich modułów fotowoltaicznych składają się poszczególne elementy. Są nimi moduły fotowoltaiczne, inwertery, jak również cały system ich mocowania oraz części łączeniowe. Moduł, którego elementem składowym jest ogniwo fotowoltaiczne, będące podstawową częścią systemu fotowoltaicznego.

Panele fotowoltaiczne w dobrej ofercie

panele słoneczneCelem każdego ogniwa jest pozyskanie napięć oraz prądów, które łączone są w sposób szeregowo-równoległy. Zestaw fotoogniw umieszczany jest pomiędzy specjalistycznymi foliami i okryty szkłem hartowanym. Inwerter, to urządzenie elektroniczne, sterujące systemem fotowoltaicznym. Funkcją jaką pełni inwerter jest zmiana prądu stałego, które wytwarzany jest przez system fotowoltaiczny na prąd o zmiennych wartościach. Prąd zmienny zasila elektryczne oraz dostarcza energię dom połączeń sieci elektroenergetycznej. W momencie, gdy sieć ta ulegnie awarii, inwerter odłącza system i uniemożliwia jego dalsze działanie. Dzieje się tak ze względu na bezpieczeństwo. W ofercie producentów znaleźć można panele słoneczne oferowane przez sklep internetowy danej firmy oraz inwertery, jak i wszelkie inne elementy potrzebne do prawidłowego działania ogniw fotowoltaicznych i baterii słonecznej. Produkowane są inwertery dostosowane do wszystkich typów paneli, o rożnych wielkościach. Urządzenie to bardzo często wyposażone jest w ekran, który umożliwia monitorowanie przebiegu pracy paneli fotowoltaicznych, w danym momencie.

panele słoneczneInwerter to jeden z kluczowych komponentów systemu słonecznego. Montaż danych modeli i rodzai paneli fotowoltaicznych jest zróżnicowany, jak i zależy od tego do jakiego podłoża będzie on mocowany. W wielu przypadkach system mocowań wykonany jest z aluminium, jednak zdarzają się również mocowania ze stali nierdzewnej. Materiały te są używane do produkcji tego typu elementów z uwagi na ich odporność na korozję. Najczęstszym rodzajem montażu paneli słonecznych jest mocowanie ich na skośnym dachu, w minimalnej odległości od jego powierzchni. Mocowania są dostosowywane do wszelkich pokryć dachowych. Najczęstszymi z nich jest dachówka, blacho-dachówka oraz blacha falista. Istnieje także możliwość montażu baterii słonecznych na krokwiach. Umożliwia to montaż większej ilości paneli fotowoltaicznych i stuprocentowe wykorzystanie powierzchni dachu.

Panele montowane przy pomocy krokwi zakładane są pod kątem i mogą na siebie nachodzić. Właściwy dobór rodzajów paneli wpływa korzystnie na optymalizację systemów fotowoltaicznych. Pozwala to na najekonomiczniejsze zagospodarowanie powierzchni.