Przejdź do treści

Panele grzewcze i ich zastosowanie w codziennym życiu

panele grzewcze

Promienie podczerwone zna każdy z nas. Jego największym źródłem jest słońce. Poza tym, że jego ciepło towarzyszy nam na co dzień to z promieniami podczerwonymi spotykamy się również w bardziej nietypowych przypadkach.

Panele grzewcze z innym ogrzewaniem

panele grzewczePodczerwień powszechnie stosowana jest w noktowizji. Popularnie stosuje się ją również w medycynie. Podczerwień rozgrzewa tkanki przez co bardzo często wykorzystuje się ją do leczenia schorzeń dermatologicznych czy w chorobach aparatu ruchu. Ciepło promieni podczerwonych od ponad dwudziestu lat stosuje się w inkubatorach niemowlęcych. Coraz popularniejsze stają się także sauny typu infrared. Ponadto podczerwień wykorzystujemy w spektroskopii, do badania historii obrazu malarskiego, do przekazu danych w światłowodzie i w powietrzu. Zastosowań jest mnóstwo a ostatnimi czasy doszło jeszcze jedno ? ogrzewanie na podczerwień. Niestety jego cena nadal jest dość wysoka ? za jeden panel zmuszeni jesteśmy zapłacić około siedmiuset złotych, za większe i silniejsze zapłacimy nawet tysiąc pięćset złotych. Jak przekonują jednak producenci z Katowic ? ogrzewanie na podczerwień to spora oszczędność i redukcja kosztów ogrzewania. Grzejniki na podczerwień pobierają bowiem niewiele energii elektrycznej a ponadto wystarczy, że pracują przez sześć ? osiem godzin na dobę aby utrzymać optymalną temperaturę w domu przez cały dzień.

panele grzewczeDużą zaletą paneli grzewczych jest też fakt, że rozprowadzają one ciepło równomiernie, oddając je do ścian i podłóg. W ten sposób możemy cieszyć się komfortem termicznym w każdej części pomieszczenia. Unikamy też tak powszechnego kłopotu z chłodnymi stopami i przegrzaną głową. Niestety panele grzewcze na podczerwień posiadają również wady. Poza wspomnianymi wcześniej wysokimi cenami samych paneli dochodzi jeszcze kwestia faktycznego poboru mocy. Panele grzewcze są oszczędne tylko pod warunkiem, że dom jest doskonale ocieplony. Jeśli zmagamy się z utratami ciepła to grzejniki na podczerwień będą generować spore koszty. Większość specjalistów bez względu na wszystko poleca aby panele grzewcze stosować w połączeniu z inną formą ogrzewania. To oczywiście również przyczynia się do podniesienia kosztów. Do tego wszystkiego dochodzą również kwestie czysto estetyczne. Wiele osób zniechęca wygląd paneli grzewczych, nie pasują one niestety do każdego wnętrza.

Ponadto grzejniki na podczerwień mocno się nagrzewają przez to konieczne jest umieszczenie ich poza zasięgiem dzieci. Ogrzewanie na podczerwień ma więc swoje zalety i wady. Jeśli nasz dom jest świetnie izolowany do panele grzewcze będą sprawdzać się doskonale. W przeciwnym wypadku warto pomyśleć o dodatkowym źródle ciepła.