Przejdź do treści

Płyty tarasowe na podkładkach czyli taras na wspornikach

płyty tarasowe na podkładkach

Taras w obecnych czasach jest bardzo ważnym elementem naszych domów. Można na nim spędzać wolny czas jak i pracować. Obecnie tarasy wykonuje się z różnych materiałów budowlanych jak i w różnych technologiach. Jedną z propozycji jest nowoczesne rozwiązanie wykonania tarasu na podkładach czy na specjalnych wspornikach.

Jak się montuje płyty tarasowe na podkładkach?

płyty tarasowe na podkładkachTaki taras powstaje bardzo szybko, a jego budowa nie jest wcale skomplikowana. Polecane płyty tarasowe na podkładkach można montować zarówno bezpośrednio na gruncie, jak i na starych wylewkach betonowych. Takie tarasy na wspornikach, często również nazywane wentylowanymi można montować bezpośrednio na stabilnym podłożu, poza tym podczas montażu takich płyt nie potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi. Płyty tarasowe na podkładkach są trwałe, wytrzymałe, lekkie a do tego prezentują się estetycznie. To, że takie płyty są na specjalnych wspornikach sprawia, że mają wiele innych cech, jak chociażby mrozoodporność. Wynika to z faktu, że taki taras nie ma bezpośredniego kontaktu z podłożem. Także, na takim tarasie nie gromadzi się woda opadowa. Jest tak dzięki temu, że pomiędzy płytami są szpary pomiędzy którymi ona po prostu spływa. Kolejną zaletą jest to, że przestrzeń pomiędzy tarasem a gruntem można wykorzystać na ułożenie różnych instalacji. Także zaletą jest to, że montowanie płyt tarasowych na podkładkach może odbywać się gdy temperatura powietrza spadnie poniżej zera stopni Celsjusza. Gdy jakaś płytka trasu ulegnie uszkodzeniu, to nie ma problemu z jej wymianą. Wystarczy podnieść, usunąć i wymienić na nową tylko jedną, uszkodzoną płytkę. Montaż takiego tarasu wykonuje się w dwóch etapach, pierwszy to przygotowanie podłoża, a drugi to ustawienie wsporników i montaż płytek na nich. Często w przypadku tarasów wykonanych w tej technologi nie wykonuje się żadnych wykończeń. Jednak niektórzy fachowcy decydują się na profile balkonowe. Jest tak przede wszystkim ze względów estetycznych. Takie okapniki balkonowe świetnie zasłonią krawędzie płytek, które czasem są nierówne i nie estetycznie się prezentują. Profile okapowe na balkon jak widać również mają zastosowanie w przypadku tarasów. Podobnie jest jeśli chodzi o profile schodowe.

Takie profile także mogą stanowić świetne wykończenie tarasu na wspornikach jak i wykonanego w innej technologii. Tarasy wentylowane to jedna z trzech najbardziej popularnych technologi wykonywania. Takie płyty tarasowe na podkładkach montuje się bardzo szybko, a sam montaż nie jest skomplikowany. Poza tym takie tarasy doskonale się prezentują.