Przejdź do treści

Podłoga sportowa a normy UE

  • przez
podłoga sportowa na legarach

Do stosunkowo niedawna wymagania dotyczące powierzchni sportowych w halach przeznaczonych do przeprowadzania szeroko pojętej aktywności fizycznej nie były regulowane żadnym prawem. Zostało to jednak zmienione i obecnie funkcjonuje europejska norma EN 14904, która skrupulatnie opisuje, jak powinna być podłoga. Powinna zostać odpowiednio przebadana pod wieloma różnymi względami, dzięki czemu finalnie zapewni zawodnikom zarówno komfort, jak i wysoki poziom pod względem bezpieczeństwa.

Czym wyróżniają się profesjonalne podłogi?

profesjonalna podłoga sportowaBy podłogi były zgodne z wcześniej wspomnianą normą, powinny charakteryzować się pewnymi specyficznymi właściwościami. Wśród nich warto między innymi wymienić ugięcie w punkcie, absorpcje energii, poślizg, odbicie piłki oraz światła, a także obciążenie toczne. Nawierzchnie powinny być odpowiednio przebadane, czego dowodem jest ostatecznie stosowne świadectwo. Potwierdzenie spełniania wymagań normy to jednak nie wszystko, ponieważ profesjonalne podłogi sportowe na legarach powinny również spełniać charakterystyczne właściwości, pozwalające na zapewnienie zawodnikom zarówno bezpieczeństwa podczas aktywności fizycznej, jak i komfort. W związku z tym faktem podłogi powinny cechować się także miękkością, elastycznością i sprężystością, lecz konieczne jest, by była wystarczająco twarda tak, by mogła się od niej swobodnie odbijać piłka.

podłoga sportowa na legarachZe względu na działające na podłoże regularne siły w postaci często ciężkich kroków zawodników, nawierzchnia niskiej jakości mogłaby ulec szybkiemu z niszczeniu, a co za tym idzie, by temu zapobiec, powinna być twarda oraz wytrzymała, co zapewni jej żywotność. By jeszcze bardziej polepszyć jakość podłogi, warto osadzić ją na tak zwanych legarach. Legary są to podłużne deski, które osadza się na twardym podłożu, po to, by następnie zainstalować na nich samą podłogę. Dzięki temu rozwiązaniu sportowa nawierzchnia dodatkowo zyskuje na sprężystości, ale także na akustyce. Wcześniej wspomniane legary zazwyczaj pokrywane są drewnianymi deskami, dzięki czemu zyskują na wytrzymałości.

Podłogi sportowe powinny charakteryzować się cechami, dzięki którym zostanie umożliwione przeprowadzenie treningów lub zawodów w maksymalnie komfortowych warunkach. Składa się na to między innymi zapewnienie bezpieczeństwa, ale także szeroko pojętej wygody po to, by sportowcy mogli osiągnąć jak najlepsze wyniki. Z tego względu podłogi na legarach są odpowiednio zamortyzowane, antypoślizgowe oraz stosunkowo elastyczne, co zminimalizuje siłę uderzenia w przypadku ewentualnego upadku, a dodatkowo zapewni stabilność.