Przejdź do treści

Poszukiwania nowego mieszkania

mieszkania

Każda osoba, która szuka nowe mieszkania albo działki budowlane pod budowę domu jednorodzinnego wie, że proces poszukiwań to bardzo wymagające zadanie. Niezależnie od tego czy rozpatrujemy sprawę w kontekście poświęconego czasu czy też nakładów finansowych z jaki związane jest poszukiwanie nowego lokum.

Mieszkania w centrum czy na obrzeżach?

mieszkaniaWiadomo też, że nie wszystkie rynki są na tyle rozwinięte, aby dostarczyć wystarczającą liczbę atrakcyjnych ofert. Większość ludzi szuka w miarę taniego mieszkania o przyzwoitym standardzie. To właśnie na tego rodzaju oferty jest największy popyt. W przypadku Leszna i osiedli mieszkaniowych typu gronowe zacisze takich ofert jest całkiem sporo, ale patrząc na sytuację w sposób realistyczny musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że gronowe zacisze jest wyjątkiem. Nie każde osiedle mieszkaniowe jest położone w jednocześnie dogodnej i spokojnej lokalizacji. Czasami musimy dokonać jasnego wyboru. Wiadomo, że mieszkania położone bliżej centrum będą narażone na bodźce akustyczne w znacznie większym stopniu niż mieszkania Leszno na obrzeżach miasta. To naturalne i należy się z tym pogodzić. Alternatywnym rozwiązaniem jest znalezienie działki budowlanej i postawienie na niej domu. Tutaj mamy już nieco większe pole wyboru ze względu na fakt, że liczba działek budowlanych w Polsce jest w tej chwili bardzo duża, a więc możemy wybierać z wielu różnych nieruchomości gruntowych, na których będzie można wybudować dom. Przed dokonaniem zakupu musimy jednak zweryfikować przeznaczenie działki w planach zagospodarowania przestrzennego opracowanego przez administrację samorządową. Trzeba to zrobić, gdyż może pojawić się problem w przypadku, gdy na zakupionej działce nie będzie można wznosić budynków o charakterze mieszkalnym.

Najlepiej zapytać o takie kwestie na samym początku negocjacji i poprosić o jakiś dokument potwierdzający taki stan rzeczy. Dbajmy o formalne kwestie, gdyż mają one później przełożenie na praktykę.