Przejdź do treści

Powłoki cienkowarstwowe z mikrocementów

Jednym z najpowszechniejszych materiałów budowlanych jest mieszanka betonowa. Składa się ona z trzech głównych składników: wody, spoiwa i dwóch frakcji kruszywa. Pomimo, że klasyczne mieszanki wciąż są jednym z najchętniej wbudowywanych materiałów, dzisiejsze wizje projektantów wymagają ich modyfikacji i poprawy ich parametrów technicznych.

Mikrocement jako dekoracja

mikrocementPrzeróżne formy, wyimaginowane kształty i coraz większe gabaryty konstrukcji – to czynniki, które wymuszają na projektantach dobranie bardziej wytrzymałych i łatwiejszych do uformowania materiałów. Nowoczesność, w świecie producentów materiałów budowlanych, można określić słowem „polimery”. Rozwój chemii budowlanej sprawił, że tworzymy coraz bardziej ekonomiczne i wytrzymałe materiały. Zmieniają się nie tylko nośne materiały, takie jak przezroczysty beton lub stalowe dźwigary o niezwykle dużych rozpiętościach. innowacyjność wkracza również w świat materiałów wykończeniowych. W skrócie dążymy do tego, aby uzyskiwać jeszcze bardziej praktyczne, szybsze w montażu, bardziej trwałe i ekonomiczne systemy, które dodatkowo będą pięknie prezentować się w naszych mieszkaniach. Materiałem idealnie pasującym do tej grupy jest mikrocement. Jest to specjalistyczna mieszanka, której skład oparty jest właśnie na cemencie wysokiej klasy oraz żywicach epoksydowych.

mikrocementDzięki temu, że materiał ten posiada niezwykle dużo zalet, jest coraz częściej stosowany zarówno przez prywatnych inwestorów, jak i firmy i przedsiębiorstwa zmieniające wystrój biur. Mikrocement, to kilkumilimetrowa warstwa zaprawy, którą układa się na odpowiednio przygotowanym i wyrównanym podłożu. Można ją stosować na podłogach, ścianach i schodach. Na rynku dostępne są również rozwiązania, które proponują, aby powłokę układać na blatach kuchennych lub stołach. Jest to możliwe dzięki temu, że mikrocement po stwardnieniu jest niezwykle twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Łatwo jest go wyczyścić, ponieważ nie wchodzi w reakcję z nawet bardzo silnymi środkami chemicznymi. Oprócz tego, że jest bardzo funkcjonalnym materiałem, posiada również walory estetyczne – wygląda pięknie, jak wyszlifowana, pokryta utwardzaczem posadzka. Pomimo coraz większej dostępności tego typu rozwiązań, bardzo trudno jest znaleźć fachowca, który specjalizuje się w wykonaniu takiej powłoki.

Do ułożenia mikrocementów potrzebna jest bowiem pewna wiedza, ponieważ tylko odpowiedni montaż pozwoli na uzyskanie wysokiej klasy wytrzymałości i estetykę. Warto więc zainwestować w wynajęcie profesjonalistów, którzy dadzą nam gwarancję na jakość wykonanych prac.