Przejdź do treści

Praca dzisiejszego szklarza ? hartowanie

szklarz

Szkło towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów, na początku wbrew powszechnej opinii wykonywano z niego biżuterię i ozdoby ubrań, a dopiero później i naczynia szklane. Nie każdy wie, że dopiero na początku XX wieku, opracowano technikę dzięki której otrzymujemy szkło float o prawie idealnej powierzchni.

Czym zajmuje się szklarz?

szklarzObecnie szkło stanowi praktycznie nieodłączny element dekoracji domu, a nawet i często materiał budulcowy. Nowością na rynku z pewnością są panele szklane, czyli dwie tafle szkła zgrzane ze sobą w piecu próżniowym, a pomiędzy nimi folia z grafiką nawet nadrukowaną w technologi 3D. Poza tym ze szkła wytwarza się również balustrady, schody, kabiny prysznicowe na wymiar, drzwi a nawet ściany. Do tych celów konieczne jest otrzymanie szkła cechującego się wysoką wytrzymałością. Dlatego właśnie nie jeden szklarz z Wrocławia poddaje szkło hartowaniu. Proces ten polega na nagrzaniu do wysokiej temperatury wyrobów szklanych do temperatury mięknięcia, czyli około 640 stopni Celsjusza, a następnie oziębieniu go za pomocą zimnego strumienia powietrza. Cały proces trwa zaledwie kilka sekund, następnie następuje stopniowe obniżanie temperatury do pokojowej. Celem tego zabiegu jest wywołanie naprężenia, które podwyższa trwałość mechaniczną szkła.

Ponadto szkło hartowane jest znacznie bezpieczniejsze gdyż przy ewentualnym zbiciu, rozpada się na drobne odłamki, a nie ostre igły. Dodatkowo znacznie zwiększa się jego odporność termiczna, co jest przydatne w przypadku gdy chcemy uzyskać naczynia kuchenne żaroodporne.