Przejdź do treści

Praktyczne nawadnianie trawnika

nawadnianie trawnika

Odpowiednio prezentujący się trawnik potrafi wpłynąć bardzo pozytywnie na wygląd konkretnego miejsca. Wielu osobom może się on wydawać elementem kompletnie nieważnym przy projektowaniu domu, jednak nie da się zaprzeczyć że zaniedbany trawnik wywołuje wrażenie raczej negatywne.

Nawadnianie trawnika zraszaczami

nawadnianie trawnikaZ tego też powodu coraz większa liczba osób dba o zieleń w swoim otoczeniu dzięki czemu ogólny wygląd posiadłości wypada na znacznie wyższym poziomie. Nawadnianie trawnika jest jedną z najważniejszych kwestii przy dbaniu o niego. Jeśli nie będzie on dostawał wystarczającej ilości wody to z czasem zacznie schnąć i na jego powierzchni powstaną nieestetyczne dziury spowodowane brakiem roślinności w konkretnym punkcie. Z kolei zbyt duża ilość wody może powodować przyśpieszony wzrost, gnicie, czy też intensywne pojawianie się chwastów. Ważna jest także woda i środki jakie wykorzystujemy do podlewania takiego trawnika. Im woda będzie zawierać więcej minerałów, tym zdrowsza i bardziej zielona będzie trawa na terenie takiej działki. Do takiej wody można dodać odpowiednie środki ją wzmacniające, bakteriobójcze oraz odstraszające zwierzęta mogące próbować niszczyć taki trawnik. Należy oczywiście unikać toksycznych wspomagaczy, które mogą negatywnie wpływać na stan gleby i osób spędzających czas na takiej działce mieszkalnej.

nawadnianie trawnikaW przeszłości trawniki nawadniano w większości ręcznie, lub z wykorzystaniem prostych urządzeń umożliwiających zraszanie, jednak dalej z pomocą człowieka. Dzisiaj możliwe jest całkowicie automatyczne nawadnianie trawnika. Do tego celu montuje się specjalne zraszacze, które są kontrolowane komputerowo. Najczęściej instaluje się je bezpośrednio w glebie pod przestrzenią, która ma być podlewana. W takiej sytuacji wykorzystuje się zraszacze posiadające w swoim zasięgu kąt trzystu sześćdziesięciu stopni, co umożliwia jak najdokładniejsze podlewanie zieleni. Istnieje także możliwość instalowania zraszaczy w chodnikach ogrodowych, czy też innych elementach konstrukcyjnych. W takiej sytuacji najczęściej wykorzystuje się zraszacze kierunkowe wycelowane bezpośrednio w teren przeznaczony do podlania. Taki system wbrew pozorom wcale nie jest zbyt drogi, dzięki czemu jest on dostępny praktycznie dla każdego. Oczywiście jego instalacja wymaga stworzenia względnie skomplikowanego systemu, który będzie kontrolowany przez małą jednostkę w którą wgrane zostaną właściwe komendy.

Zależnie od pory roku, pogody, czy też temperatury, trawnik podlewa się w różnej częstotliwości. Dzisiejsze systemy nawadniania automatycznie dopasowują się do warunków, dzięki czemu czynność nawadniania stała się niesamowicie prosta.