Przejdź do treści

Projektowanie ogrodów Śląsk ? co powinien zawierać?

Projektowanie ogrodów Śląsk

Wiele osób nie korzysta z pomocy architektów od krajobrazów, ponieważ ich pomoc jest bardzo kosztowna. Najczęściej jest to koszt od pięciu do dziesięciu procent całej realizacji ogrodu, czyli najczęściej jakieś około trzech tysięcy złotych. To bardzo duża kwota, szczególnie, że budowa domu i ogrodu sama w sobie jest kosztowna.

Domowe projektowanie ogrodów na Śląsku

Projektowanie ogrodów ŚląskWiększość zatem uznaje samodzielnie zakładanie ogrodów na zasadzie obsadzenia płotu tujami, później dodamy jakąś rabatę kwiatową i krzaki jakie się nam spodobają. Wygląda to wtedy bardzo chaotycznie, szczególnie, ze nie wiemy jak rośliny będą się rozrastać i jak należy się z nimi obchodzić. Dobry projekt ogrodu zawiera w sobie tyle zmiennych, o których na pewno byśmy nigdy nie pomyśleli. Jest to między innymi analiza składu gleby, ukształtowanie terenu, plan nawadniania ogrodu, czy też przekrój przez warstwy ziemi, żeby wiedzieć na przykład jaka jest następna warstwa ziemi. Oczywiście nie wspomina się o szczegółowym planie rozmieszczenia wszystkich drzew, krzewów i kwiatów jak również o niezbędnych wyliczeniach finansowych dla klienta. Dobrze jest też zapoznać klienta z zaleceniami co do pielęgnacji roślin, szczególnie tych niespotykanych. Na pewno nasze domowe projektowanie ogrodów Śląsk nie zawiera w sobie analizy terenu, raczej analizę kosztów zakupu roślin i przekopania działki.

Jeśli nie chcemy oddawać specjaliście od zieleni całego ogrodu, to chociaż zasięgnijmy porady w tej kwestii czy poczytajmy o ogrodnictwie. Wtedy nasz ogród na pewno będzie wyglądał dużo korzystniej.