Przejdź do treści

Prywatna sauna w domu

budowa sauny parowej

Wiele osób ceniących sobie prywatność oraz higieniczność nie lubi korzystać z obiektów użytku publicznego, takich jak baseny czy sauny. Wynika to głównie z obawy o swój stan zdrowia, zwłaszcza kiedy ma się osłabiony układ odpornościowy. Dlatego decydują się na wyposażenie własnego domu w specjalne pomieszczenia, które będą pełniły role rekreacyjną.

Niezbędne elementy saun

budowa sauny parowej O ile koszt budowy basenu jest bardzo duży, tak saunę można zaprojektować i wybudować samodzielnie. Trzeba tylko pamiętać o wszystkich aspektach, by zachować normy bezpieczeństwa. Ze względu na dużą ilość rodzajów saun oferowanych przez producentów, każda z nich wymaga zupełnie innych warunków. Należy jednak zacząć od określenia ilości osób, dla których pomieszczenie ma zostać przeznaczone. Później wybiera się rodzaj sauny spośród suchych, parowych oraz tych na podczerwień w zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Najprostsza jednak wydaje się budowa saun parowych, którą można zlecić firmie zajmującej się produkcją gotowych saun, bądź samodzielnie zaopatrzyć się w niezbędne elementy i zadbać o profesjonalne wykonanie. Każdy typ sauny można zbudować oddzielnie stawiając mały budynek w ogrodzie, bądź wykorzystując któreś z domowych pomieszczeń.

budowa sauny parowej Aby spełniała ona swoją rolę musi być szczelna i solidnie wykonana. Jeśli nie mamy takich zdolności pracy z drewnem i łączenia instalacji to zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w gotową saunę. Posiadając już właściwie przygotowane miejsce, zabudowane drewnem trzeba poszukać właściwego pieca. Na rynku aktualnie można znaleźć dwa rodzaje: elektryczne i zasilane paliwem stałym. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy dotyczące montażu oraz wymagań bezpieczeństwa. W saunach parowych trzeba pamiętać, aby wykorzystywane kamienie były dedykowane do pieców. W ten sposób zachowają właściwą temperaturę, pozwolą otrzymać dużą ilość pary, ale przede wszystkim nie uszkodzą mechanizmu. Najczęściej zapomina się o właściwej wentylacji, która ma zapobiec powstaniu zbyt dużej wilgoci w tak szczelnym pomieszczeniu. Poza tym wysoka temperatura utrzymująca się w saunie może doprowadzić do pożaru. Każda sauna, bez względu na to, czy powstaje w ekskluzywnych hotelach, czy w prywatnym domu musi spełniać normy bezpieczeństwa.

Najlepiej nie decydować się na samodzielne wykonywanie pomieszczenia, a skorzystać z pomocy specjalistów. Odpowiednio wymierzą saunę, zaprojektują wszelkie niezbędne łącza, dzięki czemu otrzyma się gwarancje działania oraz wystarczającej szczelności. Poza tym dobiorą solidne materiały i połączą je w taki sposób, aby wyglądały nowocześnie i stylowo.