Przejdź do treści

Rodzaje odbojnic ściennych

odbojnice ścienne

W miejscach, w których ściany są szczególnie narażone na różne uszkodzenia mechaniczne, warto zainstalować w newralgicznych miejscach odbojnice, które będą stanowiły dla ścian ochronę przed uszkodzeniami, zabrudzeniami czy porysowaniem. Mogą one również zamaskować już istniejące uszkodzenia, a także stanowić ciekawy element dekoracyjny.

Odbojnice z różnych tworzyw

odbojnice ścienneNa rynku dostępne są odbojnice ścienne wykonane z różnych materiałów- ze stali nierdzewnej, żywicy winylowej z akrylem lub z elastomerów. Produkty wykonane z żywicy winylowej z dodatkiem akrylu będą stanowiły doskonałą ochronę dla ścian, gdyż materiał ten cechuje się bardzo dużą twardością i odpornością na pęknięcia. Poza tym można wybierać spośród różnych modeli odbojnic, które różnią się zastosowaniem i wyglądem. Odbojoporęcze stanowi idealne połączenie odbojnicy i poręczy. Wyprofilowana i ergonomiczna poręcz ułatwia przemieszczanie się, a wzmocniona rdzeniem aluminiowym konstrukcja stanowi doskonałe zabezpieczenie ściany i amortyzuje ewentualne uderzenia. Odbojoporęcze sprawdzą się w przychodniach, szkołach i biurach. Aluminiowe poręcze, które są pokryte okładziną z tworzywa, ułatwiają poruszanie się i wsparcie dla osób, które mają problemy z chodzeniem. Wykorzystuje się je zwykle w szpitalach, domach opieki społecznej. Odbojnice płaskie są najtańsze i najpopularniejsze, cechuje je płaska, sztywna struktura.

odbojnice ścienneWykonane są z polichlorku winylu. Odbojnice wypukłe są dobrymi amortyzatorami i dlatego stosowane są w miejscach, w których następuje transport wózków czy łóżek na kółkach. Odbojnice elastyczne przeznaczone są do powierzchni płaskich, wypukłych i wklęsłych- mogą stanowić ochronę kolumn czy pofalowanych ścian. Doskonale maskują nierówności, montuje się je za pomocą samoprzylepnej taśmy. Odbojniki narożnikowe zapewniają trwałą ochronę narożników przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Najczęściej wykorzystywane są w kuchniach. Odbojniki garażowe przeznaczone są, jak sama nazwa wskazuje, do montowania na ścianach w garażach. Elastyczny materiał, z którego są stworzone, chroni drzwi samochodu przed porysowaniem podczas otwierania ich w garażu. Odbojniki garażowe są odporne na wilgoć i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Podłogowe odbojniki parkowania wyznaczają odległość parkowania od ściany i samochodu, zabezpieczając je przed uszkodzeniami.

Odbojnice stanowią ochronę ścian przed różnorodnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Najbardziej przydają się w miejscach, w których ryzyko porysowań czy uderzeń jest największe, a więc w szpitalach, przychodniach, szkołach, zakładach produkcyjnych, laboratoriach.