Przejdź do treści

Rodzaje pił tarczowych do drewna

piła tarczowa do drewna globus

Piła jest urządzeniem, które służy do cięcia drewna. Piła może być ręczna, jednak najczęściej spotykane są piły mechaniczne. Wykorzystują one specjalne tarcze i są napędzane prądem elektrycznym. Dzięki nim w bardzo szybki sposób można ciąć drewno, ale i również inne materiały.

Jakie są tarcze pił do drewna?

piła tarczowa do drewna globus Piły tarczowe, jak sama nazwa wskazuje do cięcia drewna wykorzystują specjalne tarcze. Zależnie od tego jaką tarczę się użyje można ciąć różne drewno. Fachowa i sprawna piła tarczowa do drewna globus, dzięki odpowiedniej tarczy może nie tylko ciąć twarde oraz miękkie drewno. Także można taka piłą wykorzystywać do frezowania drewna. Niektóre z tarcz posiadają specjalne otwory chłodzące. Ważne jest, aby odpowiednio wybierać tarczę. Zależnie czy chcemy ciąć drewno wzdłuż słoi to wybrać do tego odpowiednią tarczę. Źle dobrana tarcza może po prostu nie poradzić sobie z zdaniem, przez co może dojść do awarii sprzętu. Tarcze, które można znaleźć na rynku są przeznaczone do cięcia suchego lub mokrego drewna. Także podział dotyczy tego czy chcemy ciąć wzdłuż czy w poprzek słoi drewno. Również znaczenie ma to, czy drewno jest miękkie czy twarde. Na wybór odpowiedniej tarczy również ma znaczenie to, czy będzie ona pracowała w wielopiłach, a także czy piła będzie jedno czy dwuwałowa.

piła tarczowa do drewna globusPodział pił tarczowych również zależy od typu zębów. W tym przypadku najczęściej spotykany jest ząb prosty. Wykorzystuje się go do cięcia wzdłuż słojów drewna. Kolejnym rodzajem zębów występujących w pile tarczowej to ząb naprzemienny. W tym przypadku można ciąć wzdłuż jak i w poprzek nie tylko drewno, ale również sklejki, tworzywa sztuczne, papier i tym podobne materiały. Kolejnym rodzajem jest ząb na przemian skośny sfazowany. W tym przypadku można ciąć bardzo twarde materiały. Kolejny to ząb z jednostronnym szlifem skośnym prawym lub w kierunku lewym. Zależnie od kierunku wszystkie cięcia są wykonywane w jednym kierunku. Często ten rodzaj piły współpracuje z urządzeniami służącymi do obróbki skrawaniem. Inne rodzajem zębów tarczy są zęby trapezowe, jak i zęby na przemian trapezowe i proste. Nadają się one do cięcia różnych materiałów. Kolejny ząb to ząb dwustronnie skośny prosty i taką tarcze wykorzystuje się do ciecia materiałów, które są pokryte innym materiałem. Także na rynku można znaleźć tarcze z zębami zbieżnymi ku górze czy z zębami naprzemianskośnymi z powierzchnią natarcia w lewo.

Rodzajów pił tarczowych do drewna jest wiele. Podczas wyboru odpowiedniej warto jest się zastanowić nad rodzajem obróbki. Do tego tarczę warto dobrać do materiału, który chcemy poddać cięciu.