Przejdź do treści

Rodzaje i zastosowania posadzek przemysłowych

posadzki przemysłowe

Duże hale przemysłowe, garaże, fabryki, miejsca produkcji i im podobne cechują się szczególnie dużymi wymaganiami w zakresie wytrzymałości. Ciężkie maszyny, pojazdy i palety towarów to nie jedyne rzeczy, jakie mogą zaszkodzić posadzkom: muszą one być również odporne na wiele innych czynników zewnętrznych, które mogą w krótkim czasie poważnie zaszkodzić posadzce, aż skruszy się i straci swoje właściwości.

Jaką posadzkę przemysłową należy wybrać?

posadzki przemysłowe Wybór odpowiedniej posadzki przemysłowej jest jedną z najważniejszych kwestii, ponieważ kiedy pomieszczenie zostanie oddane do użytku, to jakiekolwiek poprawki, remonty czy, w skrajnym przypadku, całkowita jej wymiana, to spory problem. Często taka zmiana może oznaczać wstrzymanie pracy w danym miejscu na kilka bądź nawet kilkanaście dni. Można temu zapobiec, wybierając od razu takie posadzki przemysłowe, które będą dobrze dopasowane do określonego miejsca oraz fachowo wykonane, co także ma niebagatelne znaczenie dla jakości posadzki. Istnieją różne rodzaje posadzek przemysłowych. Najczęściej wybierane to posadzki betonowe, ze względu na ich trwałość oraz łatwość wykonania, ale ważny jest sposób ich wykończenia. Powierzchnia powinna być gładka, polerowana bądź zacierana posypką utwardzającą, dzięki czemu nie będą w nią wnikać smary, oleje i inne płyny, znacznie też łatwiej będzie je wyczyścić, a w razie potrzeby – także umyć.

posadzki przemysłoweWybierać można pomiędzy posadzkami spoinowymi i bezspoinowymi; te pierwsze wymagają odpowiednich szczelin dylatacyjnych, szczególnie jeśli warunki na hali przemysłowej zmieniają się w ciągu dnia czy w ciągu roku. Posadzka może być również bezspoinowa. Zależnie od zastosowania posadzki i sposobu eksploatacji pomieszczenia, w którym została ona położona, konieczne może być także wykonanie odpowiedniego zbrojenia. Współcześnie wykorzystuje się do tego włókna polimerowe oraz włókna stalowe, dzięki czemu możliwe jest obniżenie grubości posadzki bez utraty jej właściwości, a przecież grubość ma także znaczenie. Dlatego właśnie warto zainteresować się bliżej tym tematem, ponieważ sama cena nie może i nie powinna być głównym kryterium wyboru.

Dobrze wykonana posadzka przemysłowa przez wiele lat doskonale spełnia swoje zadanie. Jest twarda, gładka, odporna na ścieranie i nie pyli. Dzięki temu jest też odporniejsza na różnego typu zabrudzenia oraz łatwiej je z niej usunąć. Przy odpowiednim wykonaniu i na dobrym podłożu, posadzka przemysłowa trzyma się świetnie nawet w silnie eksploatowanym miejscu, takim jak magazyn czy hala fabryczna.