Przejdź do treści

Różnorodność ogrodzeń z drewna

Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów na ogrodzenia. Pozwala na nieskończoną liczbę wzorów, projektów i aranżacji, ograniczonych tylko zasobnością portfela: od najprostszych sztachet po ekskluzywne drewniane panele mocowane do kamiennych czy murowanych słupków.

Ogrodzenia drewniane można dopasować do każdego domu, ponieważ drewno jest wdzięcznym materiałem do obróbki i może przyjmować różne formy. Wpasuje się zarówno w otoczenie wiejskiego domku, bogatej rezydencji czy nowoczesnego domu o bardzo współczesnym wyglądzie.

W przeciwieństwie do wcześniej omawianych materiałów, drewno wymaga znacznie więcej uwagi, jeśli chcemy cieszyć się płotem w dobrym stanie przez wiele lat. Nie wystarczy zaimpregnować go przed postawieniem. Impregnacja, malowanie, lakierowanie, oczyszczanie z porostów albo mchu i uzupełnianie ubytków to typowe prace, które należy regularnie wykonywać, aby płot zbyt szybko się nie zestarzał.

Ogrodzenie z drewna to nie tylko zwykłe sztachety, ale też ażurowe panele z listewek, ogrodzenia z poziomych desek czy nawet bale. Najpopularniejsze gatunki drewna to świerk, akacja, dąb i sosna. Wykorzystuje się również egzotyczne gatunki drewna, znacznie bardziej odporne na warunki i upływ czasu – na przykład tek – ale ich cena jest bardzo wysoka.

drewniane ogrodzenie drewniane ogrodzenie drewniana brama drewniane ogrodzenie drewniane ogrodzenie drewniana furtka