Przejdź do treści

Rozwój elektryki

tasmy led w oslonie

Rozwój elektryki jest niepodważalny. Prąd elektryczny rozwinięty na taką skalę to już co prawda nie nowość dla dzisiejszych czasów, jednak tak naprawdę elektryfikacja miała miejsce jakieś 50 lat temu!

Od zwykłych żarówek do taśmy LED

tasmy led w oslonieTo naprawdę niedużo. Wychodzi na to, że spokojnie możemy dzisiaj porozmawiać z osobami, które nie miały prądu u siebie w domu za dzieciństwa, a nawet we wczesnej dorosłości. Co więcej, nawet, jeżeli elektryka była w domu, to instalacje były robione oszczędnie, na przewodach aluminiowych. Aluminium miało to do siebie, że poprzez wpływ energii elektrycznej kurczyły się, przez co nie raz doszło do wielkiej awarii, a nawet różnych tragedii. Był to problem, jednak miedź tak naprawdę całkiem niedawno weszła do normalnego użytku. Już samo to pokazuje, że w przeciągu pięćdziesięciu lat nie dość, że zyskaliśmy prąd niemal w całym kraju, to mieliśmy jeszcze zmianę materiału zastosowanego do stworzenia instalacji. A jak wyglądały rozdzielnice metalowe natynkowe? Z reguły były to dwie metalowe płyty, ze znajdującymi się wewnątrz ceramicznymi bezpiecznikami o prądzie maksymalnym przekraczającym 20 amper. Jak to dzisiaj wygląda? Z reguły są to już rozdzielnice metalowe podtynkowe, które dużo ładniej wyglądają, a wewnątrz mamy nowoczesne zabezpieczenie typu ?es?. Są to całkiem inne rozwiązania, w stosunku do tych dawnych. Zasada działania jest taka sama ? ma ochraniać urządzenia przed uszkodzeniem, jednak wykonanie to całkiem inna sprawa.

rozdzielnice  podtynkoweA jak był rozprowadzony prąd w domach? Od rozdzielnicy odchodziły przewody aluminiowe do punktów wyjściowych, których było zdecydowanie mniej niż dzisiaj, ponieważ elementów było również mniej. Był może telewizor i radio w pokoju. Dodatkowo jakaś lampa, więc 3 do 4 kontaktów na pokój, to była wystarczająca ilość. Oświetlenie również było inne ? jedna do dwóch żarówek w pokoju. Dlatego w pokoju były dwie puszki hermetyczne. To starczało. Dzisiaj jednak ze względu na nowe zapotrzebowania takie jak choćby solidne taśmy led w osłonie, lub komputery, mikrofalówki, kina domowe itd. kontaktów musi być dużo więcej w różnych miejscach. Dlatego też wprowadzane są nowe puszki hermetyczne natynkowe, które dają większą możliwość rozwoju w przyszłości. Rozwój elektryki jest chyba największym, razem z mechaniką, jeżeli chodzi o skok technologiczny.

Niedawno używany prąd stały w gniazdkach dzisiaj jest zmieniony zmiennym, a elektrownie węglowe na atomowe, tak samo jak maszyna parowa została zamieniona nowoczesnymi traktorami, buldożerami i innymi potworami na kołach.