Przejdź do treści

Skutki braku hydroizolacji piwnicy

hydroizolacja

Nieodpowiednie zabezpieczenie budynku przed działaniem wody i wilgoci może przysporzyć nam wielu niepotrzebnych problemów, w tym również takich, które mogą negatywnie wpłynąć na naszą kondycję finansową oraz zdrowie.

Brak hydroizolacji może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje

hydroizolacjaNiestety stare budynki mieszkalne, które były budowane kilkadziesiąt lat temu są tego najlepszym przykładem. Niewłaściwie wykonana hydroizolacja piwnicy może sprawić, że cała izolacja przeciwwilgociowa w budynku nie spełni swojej roli. Należy pamiętać, że izolacja przeciwwodna poszczególnych elementów budynku tworzy wspólnie jedną całość. Jeżeli, w którymś elemencie nastąpi wyłom to niestety cała izolacja nie spełni swojego zadania. Najczęściej zaniedbywana jest właśnie izolacja piwnicy stanowiącej słaby punkt, przez który do domu dostaje się niepożądana woda i wilgoć. Zbyt wilgotne powietrze w domu może na dłuższą metę powodować niebezpieczną erozję materiałów budowlanych, które wykorzystano do budowy domu. Dotyczy to w szczególności materiałów łatwo przyswajających wodę. Kolejna sprawa to pojawianie się na elewacji mchów i porostów, które doskonale czują się w warunkach wysokiej wilgotności. Wewnątrz budynku mogą pojawiać się niebezpieczne dla zdrowia grzyby porastające ściany. Walka z nimi jest szczególnie uciążliwa jeżeli wilgotność powietrza jest zbyt duża i utrzymuje się na takim poziomie przez dłuższy czas. Czasami jedyną metodą w takich przypadkach jest uszczelnienie budynku.

Długotrwałe przebywanie w budynkach, w których rozwijają się grzyby i pleśnie może bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka i stać się przyczyną wielu groźnych chorób, szczególnie w obrębie układu oddechowego.