Przejdź do treści

Sterowanie piecem z pracy? Czy jest to możliwe?

Piec wolnostojący

Dzisiejsza technika stawia na komfort, zdalność sterowania itd. Ogólne zwiększenie komfortu używania niemal każdej funkcji. Samo sprzątające roboty, telewizory z dostępem do sieci, żebyśmy nie musieli już chodzić do komputera, sofa z masażem, prysznic z masażem itd. Dalej patrząc mamy zdalne sterowanie całego domu.

Sposoby na sterowanie piecem

Piec wolnostojącyDzisiaj jesteśmy w stanie za pomocą kilku modułów, dostępu do sieci i oczywiście odpowiedniej aplikacji sterować niemal wszystkim, co jest w domu! Możemy włożyć sobie jedzenie do mikrofali i jadąc do domu w aplikacji wybrać, żeby mikrofala się włączyła. Leżąc w domu w łóżku, możemy zrobić tak, żeby temperatura na piecu się podniosła lub opuściła bez wychodzenia z łóżka i na tym się skupmy. Dzisiaj nie tylko technika statyczna poszła w do przodu. Piec grzewczy wolnostojący ma co prawda specjalne ruszty piecowe, izolowane drzwiczki piecowe a sam piec żeliwny jest już całkiem inny od tego sprzed dwudziestu lat. Piec może być na węgiel, prąd, olej, gaz itd. Piec grzewczy, z połączonym do niego kablem ethernet już nikogo nie dziwi, co więcej, niektóre mają nawet wbudowane nadajniki WLAN, dzięki czemu łączą się bezprzewodowo z naszym routerem. Jednak musimy pamiętać, żeby wszystko było bardzo mocno ograniczone, ponieważ wejście do sieci, daje możliwość włamania się na nasz sterownik naszego pieca, a jeżeli nie mamy odpowiednich zabezpieczeń, haker może spokojnie zrobić tak, żeby nasz piec ale wygasł (co będzie tylko głupim psikusem i pstryczkiem w nos dla nas) albo zwiększy temperaturę na tyle, że piec może nawet eksplodować! Co już byłoby katastrofą dla nas. Po pierwsze byłoby to niebezpieczne dla domowników, a dodatkowo piec z podajnikiem nie kosztuje pięciu złotych. Więc bylibyśmy stratni za sam piec około dziesięć tysięcy złotych, albo i więcej.

Dlatego jeżeli chcemy mieć możliwość zdalnego sterowania piecem, które dzisiaj jest bardziej niż standardowe, musimy pamiętać również o bardzo dobrych zabezpieczeniach, najlepiej mechanicznych, żeby nie można było ich złamać za pomocą kodu w sterowniku.