Przejdź do treści

Styl skandynawski – rady architekta wnętrz

architekt wnętrz

Chociaż styli wnętrzarskich jest naprawdę wiele, jednym, który nie traci na popularności mimo upływu lat, jest styl skandynawski. Zdobył on wiernych fanów tym, że potrafi idealnie połączyć funkcjonalność z minimalizmem. Wnętrza w stylu skandynawskim są spokojne i harmonijne, dlatego w nich możemy po prostu pozbyć się stresu nagromadzonego podczas ciężkiego dnia w pracy.

Architekt i sztuczki wnętrzarskie

architekt wnętrzZnajdziemy ukojenie we wnętrzu opartym na jasnych barwach ścian oraz mebli. Jeżeli zależy nam na prawdziwym odpoczynku, każdy architekt wnętrz nam powie, że styl skandynawski jest stworzony wprost dla nas. Jakie są cechy charakterystyczne dla tego stylu? Oczywiście białe ściany i również jasne podłogi – tutaj najczęściej materiałem wykończeniowym jest drewno. Podłogi wykonuje się z drewna sosnowego, klonowego, ale może to być także drewno brzozowe. Ważne, by było dość jasne. Drewno egzotyczne z całą pewnością nie pasuje do stylu skandynawskiego. Najlepszy architekt wnętrz zna też pewne sztuczki, które we wnętrzu skandynawskim sprawdzają się znakomicie. Na przykład – duże, odsłonięte okna, dzięki którym do pomieszczenia będzie napływać mnóstwo światła. Rozjaśnienie wnętrza sprawi zaś, że będzie ono większe – dlatego to idealny wybór do małych mieszkań, których nie chcemy przytłoczyć.

architekt wnętrzWiele osób jednak ceni sobie swoją prywatność, dlatego nie wyobraża sobie zrezygnować z rolet lub żaluzji. Każdy architekt wnętrz nie zbagatelizuje tych potrzeb – zatem w stylu skandynawskim „dozwolone” są delikatne rolety wykonane z lekkiego, płóciennego materiału, a jeśli chodzi o żaluzje – to takie, które wykonane są z jasnego drewna. Będą one dobrze komponowały się z meblami, które również powinny być drewniane i jasne. Oczywiście nie oznacza to, że mamy unikać ciemnych barw – te mogą stanowić akcent, przełamywać jasne kolory tak, aby w pomieszczeniu nie było po prostu nudno. Akcenty te mogą być widoczne w postaci dodatków – na przykład poduszek dekoracyjnych czy doniczek z roślinami. Możemy zdecydować się też na wazony, świeczki, czy też co tam przyjdzie nam do głowy. Oczywiście wiele zależy od tego, na którą odmianę stylu skandynawskiego się zdecydujemy – bowiem inaczej projektuje się mieszkania w Szwecji, a inaczej w Finlandii czy Danii.

W tym ostatnim kraju stawia się na hygge – a więc próbę uzyskania klimatu całkowitej przytulności, romantyczności i relaksu. W takim wnętrzu nie mogłoby zabraknąć kominka, świeczek, pięknych firanek. Jeżeli chcemy stworzyć mieszkanie hygge – i tutaj pomoże nam dobry, doświadczony architekt wnętrz.